Využití kuchyňské soli v domácnosti, které vám ušetří spoustu peněz i práce. Ví o nich málokdo

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Kuchyňská sůl není jen základním kulinářským dochucovadlem, ale také všestranným pomocníkem v domácnosti.

Sůl má vynikající dezinfekční, čisticí, bělicí a deodorační vlastnosti. Může být použita k neutralizaci plísní na sprchových závěsech, zmírnění svědění po kousnutí komárem, vyčistí zašlé stříbro i měď, jak uvádí web TasteOfHome. A dokonce zabrání prskání oleje při smažení. Sůl rovněž omezuje kapání vosku ze svíček a odstraňuje zápach z bot. Pomůže odstranit pachy z rukou po manipulaci s cibulí nebo česnekem a může sloužit jako osvěžovač vzduchu, když ji smícháte s esenciálními oleji.

Bez soli to nejde…

V případě kuchyňského požáru – třeba když vám chytne tuk v pánvi – můžete použít pytlík soli k jeho rychlému uhašení. Díky abrasivním účinků je přínosem při odstraňování stop vodního kamene, a to nejen v koupelně a na WC, ale také když se vám občas vytvoří na parní žehličce. Kdo je pověrčivý, zahání solí zlé duchy od svého domu. Na BydlímeÚtulně jsem rovněž napsali o tom, jak si pomocí kuchyňské soli usnadnit čištění toalety.

Při vaření s ní nejen solíte pokrmy, ale třeba hrubozrnná sůl je vhodná k posypu pečiva nebo pro nakládání masa či při konzervaci zeleniny. Avšak pozor, se solením pokrmů se to příliš přehánět nemá. Při nadměrné konzumaci může mít neblahé účinky na zdraví. Přispívá ke kardiovaskulárním onemocněním, zvyšuje krevní tlak, zadržuje vodu v těle a také způsobuje předčasné stárnutí pokožky, uvádí Healthline.

Pokud vaše koupelna zapáchá jako kanalizace, využijte tuto přírodní ingredienci, která vyčistí odpad

Jak konkrétně využít kuchyňskou sůl

Kuchyňská sůl je tedy skutečně multifunkčním produktem, který má široké uplatnění nejen v kuchyni, ale provází vás prakticky celým vaším životem. Směle můžete vyměnit drahé a agresivní chemikálie za tuto přírodní, levnou a ekologickou složku. Avšak teď také trochu konkrétně:

Čištění stříbra a mědi

Stříbrné šperky jsou krásné do té doby, dokud se na nich nepodepíše oxidace. Má na ně vliv prostředí, ale i lidský pot. Takže časem je prostě stříbro zašlé. Jeho lesk můžete obnovit sami doma. Smíchejte kapku jablečného octa se solí a pomocí hadříku nebo smotkem vaty šperky vyčistěte. Jejich původní vzhled bude zpátky. To platí i pro měděné předměty, třeba mince, píše web BonAsavoir.

Hrubou solí posypte pečivo
Fotografie: Pixabay

Kuchyňská sůl a mravenci v domě

Velice účinná je kuchyňská sůl v boji proti mravencům. S těmi často zápasíte, kdo s koho. A ať děláte, co děláte, mravenci zpravidla vítězí. A přitom stačí nasypat sůl na okenní parapety a u vchodů do domu, případně u ostatních dveří v bytě.

Čisté a hebké prádlo

Sůl je rovněž velmi užitečná při údržbě vašeho prádla. Díky svým změkčujícím, deodorizačním a bělicím vlastnostem bude vaše oblečení čisté, jemné a voňavé. Přidejte do pračky jen špetku soli – sůl prádlo změkčí, ochrání vlákna látek, vybělí bílé textilie, pomůže odstranit skvrny, a dokonce usnadní sušení.

Peeling kůže

Smícháte-li kuchyňskou sůl s olivovým či jiným kvalitním olejem, můžete provést dokonalý peeling své pokožky i pleti.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*