Holubi už se na balkon nevrátí. Jedním z efektivních řešení jsou reflexní předměty

Fotografie: Depositphotos

Holubi jsou neškodní ptáci. Pokud vám však neustále okupují váš balkon nebo terasu, nejspíš z toho nadšení nebudete. Zjistěte, jak je držet od svého balkonu v uctivé vzdálenosti.

I když máte ptáky rádi, když si holubi vyhlédnou váš balkon, nejspíš vás začnou velmi rychle obtěžovat. Není to jen jejich hlasité vrkání, jež vás může rušit, ale především trus, který po sobě zanechávají. Neustálé čištění balkonu nebo terasy vám brzy poleze na nervy. Co tedy můžete udělat, abyste holuby od pobytu ve vaší blízkosti odradili?

Nainstalujte na balkon síť

Je to nejúčinnější způsob, jak zabránit holubům, aby sedali na balkonové zábradlí. Síť umístěte od stropu balkonu a připevněte ji k balkonovému zábradlí z vnější strany. Spolehlivě tak zabráníte tomu, aby holubi létali na váš balkon. Sítě proti holubům však mají dostatečně velká oka, a tak nebudou omezovat váš výhled.

Instalace pásu s hroty

Další možností je připevnit na zábradlí pás s hroty. Ty se vyrábí z nerezové oceli nebo plastu. Nejsou ostré, a tak se nemusíte bát, že byste se vy nebo ptáci o ně zranili. Holubům však hroty neumožní, aby si na zábradlí sedli. Tyto pásy můžete použít i na římsy nebo parapety, jednoduše všude tam, kde holuby nechcete.

Reflexní pásky

Holubům nedělá dobře odraz světla, protože je dezorientuje. Takovým místům se vyhýbají. Na balkon tak můžete vhodně umístit reflexní plochy, které budou odrážet sluneční světlo. Mohou to být i stará CD nebo reflexní páska nalepená na balkonové zábradlí. Výhodou oproti síti nebo hrotům je to, že vám nekazí estetický dojem, protože jsou mnohem méně nápadné. Holubi se však vašemu balkonu raději vyhnou.

Zvukové plašiče

Možná máte otevřenou terasu nebo předzahrádku, kterou nemůžete opatřit sítí, ani jinak vytvořit účinnou bariéru. Pak můžete zkusit investovat do ultrazvukového plašiče. Ten je jednoduchý na instalaci. V pravidelných intervalech vydává zvuky na vysokých frekvencích, jež vy neslyšíte, ale ptáci ano. Tyto zvuky jsou pro ně nepříjemné, a tak se budou takovému místu vyhýbat.

Dravci a hadi

Holuby odeženete i tím, že na balkon umístíte podobizny zvířat, kterým se raději vyhýbají. Plastová sova nebo gumový had budou holuby odstrašovat. Bohužel, holub je poměrně inteligentní zvíře, a tak brzy přijde na to, že mu od těchto „predátorů“ žádné nebezpečí nehrozí. Jedná se tedy spíše jen o krátkodobé řešení. Návnady však můžete přemisťovat a holubům bude déle trvat, než se jich přestanou bát.

síť
Fotografie: Freepik

Kočka

Spolehlivým plašičem ptáků bude vaše kočka. Opravdu si ji však nepořizujte jen kvůli holubům. Pokud však kočky máte rádi, bude pro vás vítané plus, že vám s „holubím problémem“ pomůže. Jen byste se měli ujisti, že sama při odstrašování nepřijde k úrazu. Holubům většinou stačí jedno setkání s tímto domácím mazlíčkem a vašemu balkonu se budou preventivně vyhýbat.

Zdroj: Sovkusom

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]