Pořádek a atmosféra v domácnosti ovlivňují kvalitu vztahů

Je důležité vytvořit doma prostředí, kde se budeme rádi vracet. Takové naše útočiště, ve kterém se budeme cítit pohodlně, spokojeně, šťastně. To znamená obklopit se předměty, které se nám líbí, máme k nim pozitivní vztah a vyvolávají hezké vzpomínky. Neméně důležitý je soulad a pořádek.

Nepořádek vyvolává negativní emoce

Nepořádek v domácnosti totiž vyvolává negativní emoce a vytváří ve vztazích nesoulad a napětí. Plný dřez nádobí, drobky na stole, poházené oblečení, neuklízené noviny, rozházená obuv – to vše ukrajuje z pohody a vytváří nepohodlné a neútulné prostředí.

Jedná-li se o provozní nepořádek, tedy krátkodobý nepořádek, pak o nic nejde. Problém nastává, když je nepořádek tématem číslo jedna. Často je právě plný dřez nádobí, nevyspané odpadky a poházené oblečení předmětem domácích hádek a sporů. Je to jednoduše proto, že lidé se necítí v takovém prostředí dobře. Často pak dochází k hádkám typu, kdo měl uklidit nebo umýt nádobí, proč není vynesený koš, kdo jak to měl v práci dlouhé a složité, že nestihl vyluxovat. Jenže hádka nepořádek nevyřeší a nadělá ještě více škody.

Úklid pomůže urovnat vztahy

Jakmile dvojice najde řešení, jak udržovat v bytě pořádek, urovnají se i vztahy. Podle psychologů lze dokonce pomocí organizovanosti a úklidu v domácnosti poznat, jaký vztah mají mezi sebou partneři. Pokud se na ničem nedokáží domluvit, obviňují se, neumí spolupracovat a pomáhat si, hádají se kvůli nepořádku, dlouhé trvání to nejspíš mít nebude.

Uklízená a organizovaná domácnost je údajně i klíč ke spokojenému vztahu.

To však neznamená, že to jeden oddře na úkor toho druhého. Leda pak, že muž živí rodinu a žena je v domácnosti nebo pracuje na zkrácený úvazek. Jak si to ti dva lidé domluví a jak jim to vyhovuje, to je zcela individuální. Důležité však je, mít doma pořádek, chcete-li docílit souladu i v běžném životě.

Interiér, ve kterém trávíme spoustu času, ovlivňuje chtě-nechtě naše chování. Například pohodlné sezení, útulný pokoj či rozkvetlá kytka v nás podporují schopnost socializace. Pokud máte pocit, že vaše domácnost není úplně v pořádku, zamyslete se, jaký vedete život. Zda je domácnost jediným místem, kde je nutné udělat pořádek? Většinou zjistíte, že oblastí k úklidu je více. Začněte tedy tím nejsnadnějším, úklidem domácnosti.

Fotografie: Avery Powell