Za knihovnu nemusíte dávat desítky tisíc korun. Postavte si ji svépomocí jako tento mladý pár

I díky tomu, že knihovna je v naší zemi téměř v každém městě, patří Češi mezi národy, které čtou nejvíce. Podle statistik každý z nás přečte průměrně třináct knih do roka, tedy více než jednu měsíčně. A přestože se v posledních letech do popředí dostávají elektronické knihy, tradiční papírové stále suverénně vedou. Nezbytnou součástí české domácnosti je proto knihovna.

Konec nudným stěnám

Máte-li také doma více knih, než stihnete do konce života přečíst, a které přesto nechcete vyhodit či prodat, zbystřete. Představíme vám vizuálně zajímavou a hravou knihovnu, kterou si sami postavili kreativní manželé Jessica a Sinclair Breenovi z Austrálie.

Materiál je vyšel na 900 australských dolarů, tedy necelých 15 tisíc korun, ale v České republice byste jej měli pořídit zhruba za polovinu. A budete samozřejmě muset přiložit ruku k dílu.

Inspirace v designovém butiku

Jessica podobnou knihovnu zahlédla v jednom z prestižních designových butiků, když hledala nové vybavení do domu, do něhož se s manželem a dvěma malými dětmi přestěhovali.

Při pohledu na cenovku jí ale hned bylo jasné, že na tuto knihovnu rodinný rozpočet nestačí. Jiní lidé by pravděpodobně zkrátka zašli do Ikey a koupili si nějakou obyčejnou knihovnu. Breenovi se ale rozhodli sami si ji postavit.

V jednoduchosti je síla

Pravidla, která si Breenovi stanovili, byla prostá. Výroba musí být jednoduchá a náklady nesmí přesáhnout tisícovku australských dolarů. Obě se jim podařilo dodržet. Celá stavba trvala dohromady 16 hodin:

  • Sinclair si vyrobil falešnou MDF desku, aby měl na co ukotvit poličky. Pravou MDF desku samozřejmě můžete koupit v libovolném hobby marketu.
  • Ve druhém kroku manželé vyrobili boxy různých velikostí.
  • Pak bylo třeba vše naměřit a zakreslit, aby vznikl požadovaný tvar.
  • Nakonec boxy přivrtali do desky a tu připevnili na zeď.

Fotografie: Jess & Sinclair