Pokuta za kouř z komína až 50 000 Kč. Pálení zakázaných věcí prozradí jeho barva

Fotografie: Depositphotos

V hlubinách sklepa jste objevili pár desek a nechce se vám je vozit na sběrný dvůr? Pozor, jejich spálení by se vám mohlo prodražit.

Kvalita ovzduší v České republice je poměrně přísně hlídaná. Pokud se tedy rozhodnete i přes zákony topit něčím nevhodným, buďte připraveni na adekvátní odpověď ze strany úřadů. Nahlásit vás může kdokoliv.

Aby se nám dobře dýchalo

Kvalita ovzduší se v Česku pomalu, ale jistě zlepšuje. Lidé více hledí na to, čím topí, mnohému rovněž napomáhají různá nařízení a směrnice ze strany státu i třeba EU. Přestože jistý podíl na znečišťování má podle MZP silniční doprava, průmysl nebo zemědělství, velká část viny i tak zůstává na lokálních topeništích. Nejhorší jsou přitom nevhodně zvolená pevná paliva, která neodpovídají tomu, čím by se v daných zdrojích topit mělo.

Ačkoli podíl obyvatel, kteří topí vším, co mají po ruce, klesá, přesto se nějací najdou. Otázkou potom je, zda tak činí schválně, ze sociálních či finančních důvodů, nebo o svém prohřešku ani nevědí. S takovými osobami by si podle HospodářskýchNovin měla poradit sama obec. Činnost České inspekce životního prostředí, která dříve na podobné podněty reagovala, je dnes omezena pouze na právnické osoby a firmy.

Kam a za kým jít

Zákon o ochraně ovzduší udává pravidla, co lze beztrestně pálit. Víceméně by se mělo vždy jednat o suché rostlinné materiály, které jsou čisté z hlediska nějakého ošetření. Jako nevhodný se tedy jeví třeba starý lakovaný nábytek, mokré listí, namořené dřevo apod. Rozhodující je přitom i tmavost kouře. Pravidla jsou platná nejen pro domácí ohniště, ale rovněž i pro ta venkovní. Například za nepovolené pálení listí můžete rovněž dostat pokutu, jak jsme informovali na BydlímeÚtulně.

Smog na vesnici
Fotografie: Pixabay

Pokuta za vyhazování odpadků až 50 000 Kč. Zákon chyby neodpouští

Pokud byste v obci viděli dům, z jehož komína vychází silně tmavý kouř, a bylo evidentní, že někdo pálí to, co nemá, měli byste o tom informovat starostu na úřadě. Ještě předtím můžete pořídit několik fotografií, ty se hodí i v případě dokumentace ohně na zahradě. Fyzická osoba bude ze strany obce nejdříve vyzvána k nápravě, pokud by se situace opakovala, může dostat pokutu mezi 20 000 – 50 000 Kč. Právnické osoby a firmy si pak zaplatí ještě o trochu více.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]