Konec prskajícího oleje díky babičkovským fintám: Klíč tkví v přikrytí a přidaném octu

Fotografie: Pastorius / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Chcete se vyhnout stříkání oleje během smažení jídel? Přečtěte si článek a objevte babiččiny jednoduché triky, které vám zaručí, že smažení bude hračka.

Smažení jídla může být velmi oblíbenou kulinářskou aktivitou, ale může také způsobit velký nepořádek. Rozstřikování oleje je častým problémem, který může znečistit vaši kuchyni, a dokonce i ohrozit vaše zdraví. Nicméně existuje jednoduchý trik, jenž vám pomůže zabránit stříkání oleje a udržet vaši kuchyni čistou. Nemusíte se vzdávat svých oblíbených jídel. Řešení je jednodušší, než si myslíte. Stačí jedna malá změna, aby olej při smažení nestříkal.

Příprava před smažením

První a nejdůležitější věcí je, že pánev, na které vaříte, musí být suchá. Pokud ji použijete hned po umytí, nejdříve otřete povrch papírovou utěrkou nebo hadříkem. Je také důležité, aby v pánvi nebyly žádné nečistoty nebo připálené zbytky. Pokud je to možné, vysušte produkty, které budete smažit. Čím více vody se nachází v produktech, tím více bude olej prskat. To může způsobit velký nepořádek, a dokonce i spálení.

Babiččiny rady k nezaplacení

Jedním z babiččiných způsobů, jak zabránit rozstřikování oleje, je před smažením posypat dno pánve solí. Sůl absorbuje vodu a zabrání stříkání. Další možností je před smažením vytřít pánev octem. To pomůže vytvořit ochrannou vrstvu proti stříkání. Je také důležité správně skladovat olej. Pokud nechcete, aby prskal, neskladujte ho v lednici. Olej neobsahuje vodu a při pokojové teplotě se nekazí.

A co dělat, když žádná z metod nezabrala a olej při smažení pořád stříká? Pokud máte k dispozici poklici na pánev, použijte ji a nechte obsah vařit na nižší teplotě. Celý proces vám tak může zabrat více času, ale alespoň budete mít jistotu, že olej nebude kolem sebe stříkat. Při odstraňování oleje z pánve můžete použít stříkačku na olej. Pokud ji nemáte, můžete se snažit pánvičku naklonit, aby se olej usadil na jednom místě, a vy tak ten přebytečný mohli snadno odstranit.

pánev smažení
Fotografie: Pixabay

Může se zdát, že zabránění stříkání oleje je malý detail, ale v konečném důsledku může být velmi užitečný. Ušetříte si umývání okolních stěn a také linky. Pokud máte v blízkosti sporáku suchou stěnu, je možné, že mastné fleky nepřekryjete obyčejnou barvou. Ty je třeba seškrábat a poté natřít. S těmito jednoduchými triky se vám podaří zabránit stříkání oleje a udržet svou kuchyni čistou. Takže si můžete vychutnat svá oblíbená smažená jídla bez stresu a nepořádku.

Zdroj: Gotowanie

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]