Maličcí vetřelci s velkou trpělivostí: Invazi mravenců zastaví například máta nebo levandule

Fotografie: Depositphotos

Mravenci patří mezi skutečné domácí parazity. Na naše domácnosti útočí z jednoho prostého důvodu – hledají totiž potravu. Je opravdu těžké se jich zbavit, hlavně se rychle množí.

Především v případě, že vám zůstane na zemi trocha cukru nebo něco sladkého, je přítomnost mravenců prakticky jistota. Existují i dohady o tzv. geopatogenních zónách. Pokud se k vám mravenci vrací pravidelně, asi jste si všimli, že už mají své obvyklé trasy. Dají se na ně samozřejmě nastříkat různé spreje. Jejich efekt je však vždy dočasný a mravenčí populace se obnoví velmi rychle. Mnohem efektivnější proto je je normálně odehnat. Jak na to čistě domácími metodami?

Najděte zdroj problému

Prvním krokem ke skutečné eliminace mravenců je diagnostika celého problému. Jinak budete pořád jen řešit následky. Tento hmyz se do domu dostane škvírami v oknech, dveřích, zdech, případně je přineseme na oblečení. Sledujte proto, odkud přicházejí, možná se vám podaří lokalizovat jejich hnízda. Přístupové trasy se pak vyplatí postříkat olejem z levandule nebo máty. Mravenci ji nenávidí, a jakmile je takto zablokujete, trasy opustí.

Protiopatření

Máte na výběr více prostředků s různou efektivitou a také způsobem použití. Okna se (pokud máte tu možnost) rozhodně vyplatí utěsnit silikonem. Ten je na trhu i s úpravou, která hmyz celkově odpuzuje. Jedním krokem tak zamezíte vstupu nejen mravenců. Především ale omezte jejich schopnost se u vás krmit. Pravidelně všechno v kuchyni utírejte a vynášejte častěji odpadky. Sladkosti a sladké suroviny uzavřete a pečlivě schovávejte do skříněk. Na parapety vysaďte bylinky typu máta, majoránka, levandule apod. Jejich vůně bude opět nejen tento hmyz přirozeně odpuzovat.

mravenec
Fotografie: Pixabay

Systematický přístup

Mějte na paměti, že nejde o jednorázovou záležitost, ale delší proces. Kombinujte domácí prostředky s těmi chemickými, dokud vám mravenci z domu úplně nezmizí. Zmíněné rostliny můžete vysadit i kolem domu, efekt bude ještě lepší.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]