Orchidejím prospěje peroxid vodíku! Že to nejde dohromady? Použijte vhodně naředěný roztok, tak můžete chřadnoucí orchideje zachránit před úhynem.
Máte pocit, že vaše orchideje zacházejí? Chřadnou listy i květy? Pokud skutečně chátrá obojí, zdá se, že bude problém s kořenovým systémem. Ale neházejte flintu do žita, ještě je tu možnost záchrany. Je to postup trošku riskantní, ale pokud jsou vaše květiny v žalostném stavu, můžete tímto způsobem jen získat.
Proč orchidejím uhnívají kořeny
Může to být nedostatkem, ale i přebytkem světla. Ponejvíce však hnilobu způsobuje příliš vlhký podklad, či spíše stojatá voda, píše web TheSpruce. Pokud orchideje delší dobu nezaléváte, chcete to pak dohnat a vody nalijete příliš mnoho. A orchidej ji nedokáže všechnu vypít. V neposlední řadě mohou hnilobu a chátrání rostliny způsobovat bakteriální nebo houbové infekce a škůdci. Svůj podíl na chátrání orchidejí může mít i jejich pokročilý věk.
Orchideje lze zachránit peroxidem vodíku
Peroxid vodíku má na tyto rostliny několik příznivých dopadů.
- Dodává jim kyslík – když se peroxid vodíku rozkládá, uvolňuje kyslík a ten zlepšuje zdraví kořenového systému a podporuje dýchání kořenů.
- Stimuluje růst – dokáže podpořit růst kořenů i listů.
- Dezinfikuje – rostliny mohou být napadeny plísněmi či bakteriemi, a to jak na kořenech, tak i v listech; a peroxid vodíku tyto mikroorganismy spolehlivě zničí.
- Zastaví hnilobu – pokud začaly kořeny rostliny uhnívat, peroxid dokáže ve většině případů hnilobu zastavit.
Orchideje bohatě pokvetou i v zimě díky domácímu hnojivu. Pomůže i červená cibule a epsomská sůl
Je nutný opatrný postup
Peroxid vodíku musíte vždy zředit, nikdy ho nepoužívejte v koncentrované formě. To byste své orchideje dorazili. Pro výše uvedený účel nařeďte tedy peroxid s vodou, a to v poměru 1 : 10, což znamená, že na jeden díl peroxidu použijete 10 dílů vody. Až vytvoříte tento roztok, můžete s ním orchideje zalévat jednou týdně nebo jednou za 14 dní, radí na webu CPykami. Pokud byste chtěli roztokem postřikovat listy, protože máte podezření na škůdce v této oblasti rostliny, raději zvolte ředění v poměru 1 : 12–15. To proto, abyste listy nespálili.
Ale to samo o sobě k záchraně nemusí stačit. Bylo by vhodné, abyste choré rostliny vyjmuly z jejich květníků a o stavu celé rostliny se přesvědčili. Seschlé a žluté listy odstřihněte a rostlinu vyjměte ze substrátu. Zjistěte, v jakém stavu je kořenový systém. Pokud zjistíte mírnou hnilobu či plíseň, napadenou část kořenů odstřihněte a ty zbývající opláchněte v čisté vodě. Celou orchidej také můžete zarosit.
Pak ji vraťte do květináče, ovšem s novým substrátem. A jakmile začnete zalévat, použijte připravený peroxidový roztok. Na BydlímeÚtulně jsme v minulosti rovněž psali o tom, že chřadnoucí orchidej může zachránit nálev z česneku.
Napište komentář