Obyčejná surovina ze špajzu vám pomůže zahubit veškerý plevel na vaší zahradě

Fotografie: Pixabay

Plevel otravuje každého zahrádkáře a mnohdy je složité se ho konečně zbavit. Tento problém je však možné eliminovat použitím cukru.

Cukr je víc než jen návyková sladká hmota, kterou si mícháme do kávy a kterou „se ládujeme“ o Vánocích. Jeho použití za účelem vyhubit plevel je totiž předmětem studia několika univerzitních zahradnických a agronomických odborníků. Plevel nahání hrůzu všem zahradníkům, kteří chtějí mít svěží zelený trávník. Zdá se však, že dle studií je tento bílý prášek bezpečným herbicidem, který nežádoucí plevel dokáže odradit.

Účinky cukru na rostliny

Všem rostlinám prospívá půda bohatá na dusík. Ten je totiž základem zeleného růstu a podporuje zdravý příjem dalších nezbytných živin. Dusík se získává kompostováním nebo hnitím organické hmoty. Cukr má však schopnost omezovat růst některých rostlin, a to zejména těch, které nejsou přizpůsobeny prostředí s nízkým obsahem dusíku. Je to proto, že mikroorganismy v půdě jsou nuceny získávat potřebný dusík z půdy, čemuž bílý prášek dokáže zamezit.

Fotografie: Freepik

Použití cukru k hubení plevelu

Hubení plevelu v trávníku pomocí cukru nebo minimalizace používání zahradních herbicidů je přirozenou a potenciálně účinnou metodou, jak si zachovat váš trávník svěží. Je sice zapotřebí dalšího výzkumu, ale věda a ekologické zkoušky zatím potvrzují, že cukr může poskytnout alternativu k chemickým metodám. Jeho použití k hubení plevele tak může být i ekonomičtějším řešením.

Fotografie: Freepik

Hubení trávníkových plevelů pomocí cukru

Listnaté zelené rostliny, jako je tráva, vyžadují pro svůj nejlepší růst vysoké množství dusíku. Vyživování trávníku komerčním hnojivem sice dusík poskytuje, ale zároveň do půdy přidává nadměrné množství soli, což časem tvoří špatné zázemí pro kořeny. Cukr podporuje kořeny trávy v následném vyhledávání dusíku v půdě. Jeho využívání tak odstraňuje půdní dusík (kvůli kterému plevel roste) a pomáhá trávě vzkvétat.

Fotografie: Pixabay

Jak cukr správně použít

Listové a jednoleté plevele podléhají cukru mnohem více než silné druhy trávy a trvalky. Metoda je však jednoduchá. Vezměte plný šálek, nebo dokonce hrst cukru a posypte jím základnu plevele. Dbejte na to, abyste se vyhnuli ostatním rostlinám, a pokryjte půdu přes kořenovou zónu napadeného plevele. Za den nebo dva plevel zkontrolujte a znovu zasypte, pokud plevel nejeví známky úbytku.

Zdroj: GardeningKnowHow