Zařídit si koutek pro čtení knížek a odpočinek není vůbec náročné

Čtení je bezva, pokud i vy rádi čtete, pak se vám doma určitě bude hodit klidné místo, kde si v klidu užijete každou stránku knížky. Jestliže zatím doma čtecí koutek nemáte, je možná nejvyšší čas si jej zařídit. Dlouhé zimní večery přímo vybízejí k usazení se do křesla, srkání čaje, chroupání sušenek a příjemné četbě. Přinášíme tipy, jak na to. Protože dokonalý požitek s četby budete mít jedině tehdy, budete-li se moci v tichosti a klidu ponořit do děje.

Klidné místo

Nejdříve je nutné vybrat místo, kde si budete chtít koutek udělat. Mělo by to mít místo klidné s dostatkem světla. Vytvoření oázy klidu a bezpečí je klíčové. Může to být třeba kout v ložnici nebo jídelně. Zkrátka někde, kde se budete moci zašít, až se ostatní budou dívat na televizi nebo se jinak bavit. Velmi atraktivní je i využití podkrovních prostor nebo klidné místo někde u okna.

Pohodlné křeslo

Vámi zvolené místo je nyní nutné vybavit. Klíčové je pohodlné křeslo. Ale klidně to může být i sedací vak nebo měkká žíněnka s polštáři, pokud u čtení chcete i ležet. Máte-li možnost, pak se pro čtení a relaxování hodí i závěsné houpací vajíčko. Co zvolíte, je už na vás.

Kvalitní osvětlení

I když si pro čtení najdete koutek u okna, kde je dostatek denního světla, ve večerních hodinách budete potřebovat kvalitní osvětlení. Vyberte tedy lampu na čtení. Světlo by mělo dopadat zezadu nebo ze strany. Vhodné jsou lampy a lampičky, kde je možná regulace hladiny osvětlení.

Stoleček

Nezapomínejte na stoleček, kde si můžete položit občerstvení i knihu, kterou zrovna čtete. Když se vám podaří zbudovat čtecí koutek blízko knihovny, je to značka ideál. Protože tak budete mít všechny své poklady na dosah ruky a ještě více se tím umocní atmosféra čtecího koutku.

Polička

Poličku můžete a nemusíte do čtecího koutku umisťovat. Nicméně polička umožní mít po ruce i další knihy či jiné předměty, pokud budete tento koutek využívat i jinak, než jen ke čtení. Třeba pro poslech hudby, háčkování, vyšívání. V podstatě může jít o velmi kreativní koutek, který lze využít i jinak, než pouze ke čtení.