Zatočte s mravenci ve vaší domácnosti snadno a bez chemie

S mravenci bojujeme především v létě, jelikož ve vyšších teplotách představují lidská obydlí mnohem příjemnější prostředí. Do domu nebo bytu se dostávají buď samy přímo z okolí (ze zahrady, předzahrádky) nebo je doneseme domů s jídlem, případně na oblečení. Jejich množení v domácnosti není primárně škodlivé, mohou však některé potraviny zničit (především ty s dlouhou trvanlivostí).

Stejně tak mohou být rizikem pro záhony na zahradě, založí-li si tam svou kolonii. Zbavit se mravenců může být někdy náročné, zejména usadí-li se v domácnosti ve velkém počtu.

Jak mravenci škodí v domácnosti a na zahradě

Mravenci jsou především nepříjemní, zvláště usadí-li se v komoře nebo spíži. Nacházíme je pak na různých místech i v potravinách, které jsou poměrně dobře zabaleny. Většina druhů mravenců je pro člověka neškodná, některé však mohou být vybaveny také vlastním systémem obrany, takže mohou způsobovat nepříjemné štípance, a samotné lezení mravenců po těle, zvláště, je-li jich vícero.

Pro rostliny představují mravenci nebezpečí zejména v souvislosti s jejich výživou – zvláště u mladých rostlinek mohou zpřetrhat jemné kořínky a tím způsobit jejich odumření.

Běžné postupy hubení mravenců

Stejně jako u jiného hmyzu, i u mravenců se k hubení používá velmi agresivního insekticidu, který je sice účinný, ale také velmi škodlivý (prakticky více než hubený hmyz).

Komerční přípravky, zejména jsou-li aplikovány dlouhodobě, mohou působit nevratné změny také na lidském organismu. Kromě toho, že působí na nervový systém a celkovou mentální kondici člověka, mohou se jejich účinky projevit také respiračními problémy, které mohou zhoršit nebo vést k vývoji astmatu.

Přírodní přípravek odpuzující mravence

Chcete-li se mravenců zbavit natrvalo přírodní cestou, připravte si následující směs olejů. Jejich vůní mravenci nesnáší a budou se od vašeho domova (či zahrady) držet dál. Potřebovat budete:

  • 30 kapek silice máty peprné
  • 30 kapek éterického oleje z hřebíčku
  • 200 ml vody

Směs se připravuje nakapáním účinných látek do vody, promícháním a rozprášením v místech, kde se mravenci vyskytují.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]