Zbavit se mravenců v domácnosti lze i bez zákeřné chemie. Vyženou je osvědčené babské rady

Fotografie: Freepik

Máte-li chatu nebo chalupu, už se vám určitě stalo, že se k vám nastěhovali nechtění podnájemníci, mravenci. Tito drobní tvorečci si dokážou najít cestu téměř kamkoliv, zvlášť pokud je tam dostatek zásob pro jejich mlsné jazýčky.

Tento na první pohled neškodný hmyz dokáže způsobit značné škody, takže mít je nastěhovány právě ve vaší chatě, je jistě nežádoucí. My vám poradíme, jak se těchto nezvaných hostů zbavit a jak svůj dům ochránit před jejich invazí.

Proč máte doma mravence?

Mezi nejčastější důvody patří:

  • Dostupnost potravinářských výrobků, zejména sladkých potravin (med, krystalový cukr, ovoce atd.).
  • Pozornost různého hmyzu přitahuje také neumyté nádobí se zbytky jídla, pytles odpadky a další.

Jak bojovat proti mravencům?

I pokud u vás objevíte jen jediného mravence, je to rozhodně důvod zpozornět. Mravenci zřídka chodí sami a pokud je u vás jeden, povětšinou si s sebou velmi rychle přivede celou armádu dalších přátel. Tento hmyz nejčastěji najdete v kuchyni nebo ve spíži.

Fotografie: Pixabay

Pokud nevíte, odkud mohou mravenci přicházet, vyplatí se zkontrolovat všechny podlahové lišty, odlehlá místa za nábytkem apod. S malým počtem hmyzu se dá poradit i bez použití agresivních chemikálií.

Zkuste babské rady

Mravenci nesnáší různé silné pachy. Skvěle proti nim tedy můžete zabojovat například s pomocí octa. Pokud si všimnete, odkud přichází, stačí jejich cestičku potřít roztokem octu a vody a brzy po nich nebude ani stopy. Stejně efektivně můžete použít i jiné silné vůně. Skvěle funguje česnek, máta, anýz, petržel nebo heřmánek.

Fotografie: Pixabay

Dalším velmi účinným prostředkem je rostlinný olej, kterým opět můžete potřít všechny cestičky mravenců. Buďte však opatrní, kam olej dáváte, abyste po něm neuklouzli.

Dále výborně funguje i droždí. Tato metoda je poměrně stará, ale neméně účinná. Budete potřebovat 4-5 lžic medu nebo sladkého sirupu, který smícháte s 1 polévkovou lžící droždí. Pokud je to žádoucí, můžete do směsi přidat ještě i kyselinu boritou pro lepší účinek. Výslednou směs rozložte do misek a umístěte je na místa, kudy mravenci často prochází.

Prevence se vyplatí nejvíc

Tyto tradiční metody, jak se zbavit mravenců v domě, jsou cenově dostupné a bezpečné, zřídka způsobují alergické reakce. Je však třeba mít na paměti, že výsledek nebude okamžitě patrný. Proti mravencům však nejlépe funguje prevence, kdy nebudete v domě nechávat žádné dostupné potraviny nebo odpadky.

Do redakce Bydlimeutulne.cz jsem se přidala během svých studií a práce redaktorky mě tak nadchla, že jsem se rozhodla zůst... [Více o autorovi]