Přemožitelé 5 nejčastějších druhů plevele: Od pýru plazivého až po svlačec rolní

Fotografie: Depositphotos

Zahradní sezóna začíná a s ní i pravidelný a urputný boj s plevely, které se dokážou rychle šířit po zahradě. Zjistěte, jak se rychle a snadno zbavit těch nejčastějších.

Plevelů je v zahradě celá řada. Pokud nechcete používat chemické postřiky, musíte se jich zbavovat ručně, nebo vyzkoušet ekologické postřiky z domácích surovin. Záhony před plevelem nejlépe ochráníte mulčováním nebo pěstováním plodin na zahradní fólii. Které plevele tedy nejčastěji najdete v českých zahradách a jak je efektivně odstranit?

Pýr plazivý (Elymus repens)

Je to vytrvalý druh trávy, který se vyskytuje po celé Evropě. Roste ve velkých trsech a má plazivé oddenky, jež se rády zapletou mezi kořeny užitečných rostlin. Navíc se z každého neodstraněného oddenku může vytvořit nová rostlina. Při jeho likvidaci je třeba se zbavit celého kořenového systému i s oddenky, jinak zase rychle vyroste. Po jeho odstranění je vhodné nasypat na místo dřevěnou štěpku v silné vrstvě, aby se zabránilo jeho případnému dalšímu růstu.

Pampeliška (Taraxacum officinale)

Pampelišky krásně kvetou, ale umí se také velmi rychle rozšířit do udržovaného trávníku. Mají dlouhý kulovitý kořen, který roste opravdu hluboko. Pokud ho neodstraníte celý, může pampeliška znovu vyrůst. K jeho odstranění můžete použít speciální nástroj na odstraňování pampelišek, nebo nějaký ostrý předmět s plochou hranou, jako je rýč, ostrá lopatka nebo rycí vidle, abyste rozvolnili udusanou hlínu. Poté půjde kořen mnohem lépe vytáhnout. Pravidelné sečení a udržování zdravého trávníku také snižuje výskyt a šíření pampelišek.

Pcháč rolní (Cirsium arvense)

Tento pichlavý fialově kvetoucí plevel je opravdu úporný a jeho mechanické odstraňování většinou nebývá 100% úspěšné. Navíc si jeho semena udržují v půdě klíčivost až 20 let. Důležité je nenechat ho vysemenit a pokusit se odstranit celý kořen. Ten však roste velmi hluboko a většinou se po čase rostlina znovu objeví. Jediným opravdu účinným prostředkem je použití herbicidu. Pokud nechcete používat silné herbicidy, pravidelně sekejte trávník, nebo pcháč odstřihněte na úrovni půdy, aby neměl šanci se vysemenit.

Využití bramborových slupek v zahradě uleví peněženkám i úrodě. Naopak zaskočí plevel

bodlák
Fotografie: Freepik

Jitrocel větší (Plantago major)

Širokolistý jitrocel je běžný plevel na trávnících a zahradách. Zatímco v záhoně nepředstavuje až takový problém, v trávníku se mu dobře daří a úspěšně vytlačuje okolní porost. Jeho mechanické odstranění není náročné, protože nemá příliš hluboký kořen. Výhodou je, že i tento druh jitrocele je léčivý, a tak ho po odstranění z trávníku můžete použít k přípravě čajů a jiných léčivých přípravků.

Svlačec rolní (Convolvulus arvensis)

Svlačec rolní je úporný plevel, který dokáže za sezónu obsadit až 30 metrů čtverečních, pokud ho pravidelně neodstraňujete. Jeho kořeny jsou velmi hluboké a většinou se nepodaří je zcela odstranit. Výhodou je, že kořeny jsou velmi křehké, a tak se snadno trhají. Důležité je nenechat svlačec vysemenit. Jeho absolutní odstranění z pozemku však může trvat i několik let pečlivého vytrhávání. Svlačec je také velmi odolný i proti silným herbicidům. Při podzimním rytí se tak pokuste z půdy odstranit co největší množství jeho kořenů.

Zdroj: Prekrasnaja

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]