Šatním molům už skříně s oblečením nezavoní. Poletí o dům dál i díky levanduli a citrusové kůře

Fotografie: Ribax / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Mola můžete najít doma hned na několika místech. S radostí se totiž usadí například ve vašem šatníku a dostat jej z domu bývá komplikovaný problém.

Mol vedle mola. Doma je můžete najít ve skříních, pak jich je zase plná spíž a na chalupě vám občas vyletí i z povlečení. Podle domácích podmínek se stávají nevítanými spolubydlícími. Jak to tak ale vypadá, ochrana proti nim může být poměrně jednoduchá. V dobách dřívějších i docela nedávných se proti nim používala celá řada prostředků. Mnoho z nich však fungovalo jen krátce, o spolehlivosti nemluvě. Traduje se například, že opravdu nemají rádi tiskařskou čerň.

Kde se moli berou

Stran oblečení by si měli dávat pozor hlavně lidé, kteří mají hodně věcí ze zcela přírodních materiálů. Moli totiž nadevše zbožňují vlnu, bavlnu a kašmír. Často si tyto můry zanesete domů zvenku na vlastním oblečení, což potvrzuje také iReceptář. Případně je do bytu zanese váš domácí mazlíček, kterému se uchytí na srsti. A samozřejmě si najde cestu otevřenými dveřmi na balkon nebo oknem během krátkého větrání. Možností je prostě více, ale výsledek stejný.

Celkem univerzálně platí, že hmyzu nevoní to, co voní nám, lidem. V první řadě je ovšem na místě dobře vyčistit šatní skříň. Po sezóně vyperte všechno oblečení, důkladně prohlédněte hlavně záhyby a růžky ve skříni. Svetry, kožešiny a kabáty dejte ideálně do plastových pytlů, hlavně pokud jsou z přírodních materiálů. Osvědčenou cestou jsou sáčky s levandulí, citrusovou kůrou nebo podobným aromatickým kořením. Někdy s ním stačí jen vytřít police a je klid, jak uvádí web Domekiogrodek.

cedrové dřevo
Fotografie: Pixabay

Návnada na octomilky a mušky: Směs s octem v hlavní roli zbaví domácnost vetřelců

Citrusová kůra a cedr

O efektech citrusové kůry jsme se na Bydlíme Útulně už zmiňovali. Stránka SpotřebitelskýTest se zmiňuje také o účincích cedrového dřeva. Moli mají obecně vynikající čich. Proto je může odradit i to, co my příliš necítíme. Nevadí jim vlhkost, plísně a zatuchlina, ale vadí jim právě cedr. Někdy tedy stačí jen kousek tohoto dřeva vložit do šatníku. V kuchyni se vyplatí jablečný ocet, za kterým je fantasticky nalákáte. Připravte z něj past a moli se v něm utopí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]