Zašlé hrnky od čaje budou zářit novotou. Se skvrnami účinně zatočí i sůl a zubní pasta

Fotografie: grassrootsgroundswell / Creative Commons / Attribution 2.0

Mnoho lidí nedá na tento oblíbený nápoj dopustit. Asi jedinou jeho nevýhodou je, že může zanechat nevzhledné skvrny na nádobí, které se špatně odstraňují.

Podle Wikipedie první věrohodné záznamy o pití čaje pocházejí ze třetího století z Číny. Jako rekreační nápoj byl popularizován během čínské dynastie Tang a pití čaje se následně rozšířilo do dalších východoasijských zemí. Do Evropy byl přivezen v 16. století. Dnes se najde jen málokdo, kdo by si jej občas nevychutnal. Někdy však může člověku pokazit náladu fakt, že tento nápoj zanechává na hrncích stopy, které se jen velmi těžko běžným mytím odstraňují. Podívejte se hned na několik pomocníků, se kterými skvrny od čaje zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Skvrny vznikají reakcí oxalátů s vápníkem

Podle webu Deccoria jsou skvrny od čaje způsobené chemickou reakcí mezi sloučeninami v čaji (oxaláty) a vápníkem přítomným ve vodě z vodovodu. Vzniku skvrn tak můžete částečně předejít tím, že budete používat filtrovanou vodu, která obsahuje méně vápníku, a také pravidelně odvápňovat varnou konvici. S již vzniklými skvrnami si však poradí i běžně dostupné suroviny.

Určitě vyzkoušejte jedlou sodu, kterou smíchejte s trochou vody. Hustou pastou, která vznikla, pak dobře vytřete celý vnitřek šálku. Poté opláchněte vodou. Podobně můžete použít i prášek do pečiva. Do špinavého hrnku můžete také nalít ocet s vodou v poměru 1 : 1 a nechat několik minut působit. Poté hrnek umyjte obvyklým způsobem.

Velmi účinná je i tableta na čištění zubních protéz

I citron má čisticí a bělicí účinky. Vymačkejte šťávu z půlky citronu do hrnku a zalijte vroucí vodou. Nechte hodinu působit a poté hrnek umyjte v teplé vodě. Na skvrny od čaje bude fungovat i zubní pasta nebo obyčejná sůl. Stačí hrnek jednou z těchto ingrediencí vytřít a skvrny od čaje se uvolní. Vynikající jsou na čištění skvrn od čaje také tablety na zubní náhrady nebo rovnátka.

zubní pasta
Fotografie: Freepik

Obyčejný čajový sáček má své využití i pří praní prádla. Oživí džíny, mikinu či tričko

Stačí tabletu rozpustit ve špinavém hrnku podle pokynů na obalu a nechat působit. Tato metoda není příliš známá, ale na skvrny od čaje funguje perfektně. Na BydlímeÚtulně se také můžete podívat na jednoduchou metodu, jak z nábytku odstranit nevzhledná kolečka po hrncích a skleničkách, která nejdou odstranit běžným setřením.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]