Domácí čistič si poradí s celým bytem. Prostředek za pár korun se skládá ze 3 ingrediencí

Fotografie: Depositphotos

Ekologický čisticí prostředek za pár korun, který je nejen šetrný k různým povrchům, ale hlavně funguje? Ano, a můžete si ho vyrobit doma.

Čím je moderní doba uspěchanější, tím více se navracíme k moudrosti našich předků. Domácnosti našich babiček a prababiček voněly a leskly se čistotou, přestože ještě neexistovaly žádné předražené komerční čističe. Jak toho tedy ty ženy docílily?

Úklid bez chemie

Reklamy v médiích nás přesvědčují o tom, že na každou nečistotu potřebujeme jiný čisticí prostředek. Tohle na lesk, tamto na odolnou špínu, tohle zase jen na lehkou nečistotu, na vodní kámen, proti plísni, na koupelnu… Přitom našim babičkám, jak připomíná web Chatar-chalupar, v minulosti stačily jen čtyři ingredience. Chytrým přístupem dokázaly ocet, sůl, citrón a jedlou sodu přeměnit na účinná, ale přesto šetrná ekologická čistidla. A co víc, nestálo je to téměř nic.

Nejkouzelnější ze zmíněných surovin je přitom jedlá soda. Na některé práce si vystačí sama, na jiné potřebuje výpomoc od některé z dalších přísad. Umí se ale postarat o odolnou špínu na keramice i koberci, vrátí lesk zašlým předmětům, vyčistí troubu, dokonce vytváří i základ pro domácí tablety do myčky. Návod na jejich výrobu najdete na našem webu BydlímeÚtulně.

Připravte si domácí čistič za pár korun

Portál DomekiOgrodek pak přináší recept na čisticí prostředek z jedlé sody, který využijete především při úklidu koupelny a kuchyně. Potřebné ingredience jsou:

  • jedlá soda,
  • prostředek na mytí nádobí a
  • voda.

Pravidelné čištění trouby zamezí vzniku karcinogenů. Postará se o to kombinace octu a jedlé sody

Přísady smíchejte v poměru: dva díly jedlé sody, díl prostředku na nádobí a díl vody. Vzniklou směs důkladně promíchejte a přendejte do uzavíratelné nádoby, nejlépe s dávkovačem. Domácí čisticí prostředek za pár korun je hotový. Pokud byste mu chtěli přidat trochu aroma, přikápněte trochu citrónové šťávy.

Žena uklízí kachličky

Čisticí přípravek se po nanesení na znečištěný povrch musí nechat působit, a to po dobu asi 20 minut. Skvěle funguje na nečistoty od jídla ve dřezu, vydrhne kachličky v koupelně i kuchyni, poradí si se špinavým umyvadlem. Sáhnout po něm můžete ale i v případě, že na koberci nebo oblečení najdete skvrnu od vína, kávy či ovocné šťávy.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]