Ze starého plastového kyblíku vlastnoručně vykouzlila krásný dekorativní koš

Pokud se vám líbí proutěné koše a podobné dekorativní, ale zároveň praktické věci do domácnosti, můžete vyzkoušet tento návod na výrobu koše, který bude od toho kupovaného proutěného téměř k nerozeznání. Postup není nijak náročný a při troše zručnosti a trpělivosti ho zvládne opravdu každý.

Co budete potřebovat k výrobě koše

K výrobě koše budete potřebovat

  • plastový kbelík (například od barvy)
  • dřevěné špejle
  • nůžky 
  • lepidlo
  • tavnou pistoli
  • lano nebo přízi.

Postup výroby koše

Prvním krokem je odříznutí nebo odstřihnutí svrchní části kbelíku, té, na kterou se obvykle připevňuje víko. Poté odstraňte také případnou rukojeť.

Pokud jste pořídili špejle se špičkou, odstraňte špičky pomocí kleští nebo případně nože, a to tak, aby špejle měly přibližně stejnou výslednou délku.

Svrchní část kbelíku, kterou jste odřízli v prvním kroku, je pro lepší fixaci víka obvykle vybavena drážkami. Ty nyní využijte k zasazení špejlí, které zajistěte také pomocí lepidla. Ideální je použít tavnou pistoli. 

Když jsou špejle rovnoměrně upevněny kolem celého obvodu kruhu, přilepte na spodní část obvodu kruhu lano, a to v tolika vrstvách nad sebou, aby byl celý plastový povrch obvodu pokrytý. Poté lano vplétejte střídavě mezi jednotlivé špejle.

Abyste získali barevný kontrast, můžete na jednom či více místech jednolitou vrstvu lana přerušit tenčí vrstvou lana nebo příze jiné barvy nebo takto případně vytvořit kontrastní barevný horní okraj koše.

Když jste dosáhli požadované výšky koše, odstraňte pomocí kleští přebytečnou délku špejlí. Aby konce špejlí nebyly vidět, můžete je překrýt vrstvou lana, a to opět pomocí lepidla.

Nyní ještě zbývá vytvořit víko koše. Jeho základ bude tvořit víko plastového kbelíku, které vystřihněte, doprostřed kápněte trochu horkého lepidla a k němu připevněte konec lana.

To poté svíjejte těsně k sobě do spirály, kterou fixujte opět lepidlem a postupně jím pokryjte celé dno koše. Po dokončení dno pomocí lepidla připevněte ke spodní straně těla koše.

Gratulujeme vám, váš první dekorativní koš je na světě.

Fotografie: Youtube Screen

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]