Připomíná hobití noru a navíc ho stál v přepočtu lehce přes 4 000 Kč. Malý domek má však vše potřebné

Fotografie: Depositphotos

Bývalý britský učitel umění si na zahradě postavil domek, který vypadá, jako kdyby vystoupil z románu o hobitech od J. R. R. Tolkiena.

Že je stavba domu do jisté míry umění, doložil svým projektem jistý bývalý učitel z Británie. Na své zahradě si vybudoval za pomoci starověkých postupů domek, na který využil pouze přírodní a recyklované materiály. A stálo ho to opravdu velmi málo.

Eco-friendly domek na zahradě

Michael Buck je bývalý učitel umění, jenž bydlí v Anglii nedaleko Oxfordu. Na své zahradě si bez pomoci, a dokonce i bez moderního nářadí postavil domek, který v mnohém připomíná domky Šmoulů nebo třeba hobitů. Dům vznikal přes dva roky a k jeho stavbě Michael využíval především recyklované materiály nebo to, co získal z přírody. Díky tomu se toto obydlí může pyšnit ekologickým a k přírodě šetrným rodokmenem.

Původní Michaelova myšlenka byla, že vytvoří domek, aniž by ho to cokoliv stálo. Ve výsledku ho ale jeho projekt vyšel v přepočtu lehce přes 4 000 korun. Michaela tato finanční bilance sice zklamala, ale jak sám říká, pokud se domku bude věnovat náležitá péče, může vydržet věčně. Nicméně si je jist, že „férovější“ by bylo, aby se domek později, až nebude využívaný, navrátil přírodě tím, že se nechá rozložit.

Izolace, odvod vody i rozvod tepla

Že domek nese podpis umělce, je patrné na první pohled. A to nejen pro šetrné a historií osvědčené postupy, jaké Michael použil pro jeho vybudování. Dům vystavěl především z hlíny a slámy, na střechu pak použil velkým dílem rákos. Tvar střechy, připomínající klobouk houby, zdárně odvádí veškerou vodu pryč. Stěny jsou obarvené křídou a pro svou tloušťku dokonale izolují.

Klenutá kajuta za pakatel nabízí elegantní a pohodlné bydlení spojené s nízkými náklady na provoz

Pokud by však přesto obyvateli byla zima, teplo perfektně rozvádí trouba, ve které se topí dřevem. Do oken použil Michael skla ze starého nákladního auta a rovněž dřevěnou podlahu udělal z vyřazených parket. Interiér domku je zařízen prostě, nicméně velmi účelně a koresponduje s představou dřívějšího bydlení. Že je domek plně obyvatelný, dokládá fakt, že Michael v něm nechal bydlet ženu, která mu nájemné platila mlékem z farmy.

Zdroj: Positive Vibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]