Pyšní se věkem přes 80 let, ale její domov patří spíše do 19. století. Prý nemůže být šťastnější

Fotografie: Eric Jones / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Je jí už 81 let a drží se životního stylu, který patří někam do roku 1800. Současně stále opakuje, že nemůže být šťastnější. Možná je pravý čas vzít si z ní příklad.

Mnoho lidí v dnešní době trpí stresem z neustálého frenetického tempa. Toho dosahuje celý svět, jednotlivci se tudíž musí většinou adaptovat. Zdá se také, že s neustálým vývojem technologie je už prakticky každá část našeho života kompletně mechanizovaná. Skoro tedy neexistuje způsob, jak si beze spěchu udělat čas na některé úkoly, které jsou zcela denní rutinou. Technologie zjevně dovede pomoct, tato dáma se však vrátila do minulosti.

Doba před 200 lety je zachována dodnes

Margaret je přes 80 let a vede velmi osobitý život, s nímž by se počátkem 19. století určitě neztratila. Technologií není obecně nijak nadšená, snaží se svůj život žít prostým způsobem. Přebývá sama v irském hrabství Fermanagh. Její životní styl si velmi oblíbili lidé na sociálních sítích, kterými ona sama tolik opovrhuje. Dům nemá tekoucí vodu, elektřinu ani plyn. To znamená také absenci všeho pohodlí, které si dnes tak běžně užíváme.

Přesto to vypadá, že tato stará dáma nemá jakékoli problémy. Od života nežádá cokoli navíc k tomu, co už má. Vaří v kuchyni s otevřeným ohněm, pěstuje si na zahradě vlastní zeleninu, chová dobytek. Vodu denně čerpá z pramene přímo u domu, normálně do vědra. Jakmile přes den udělá všechno, co je potřeba, jde spát se západem slunce. Tento styl života je tak naprosto v souladu s návyky před 200 lety. Pro Margaret však nic lepšího neexistuje.

Nic jí nechybí, její přístup se šíří po síti

Pravdou je, že i samotný dům pochází právě z onoho období. Zdědila ho totiž po svém dědečkovi a udržuje ho ve stejném a stále skvělém stavu. Jeden ústupek ovšem udělala. Navzdory odporu k technologiím totiž chtěla, aby se její příběh a přístup šířil dále, což znamenalo i využití internetu. Šlo jí o to, aby lidé tolik závislí na technologiích pochopili, jak mohou být šťastní i bez nich. V mnoha ohledech tedy bez výdobytků moderní společnosti.

Přesun z města na venkov či do jiných velmi prostých podmínek podnikli lidé prakticky všech věkových skupin. Důvody jsou různé, často je ovšem skloňována právě přesycenost městským ruchem a shonem. Nahrává tomu i trend modulárního bydlení nebo adaptovaných karavanů. Dotyční se tak mohou jak samostatně, tak i v páru, či dokonce s rodinou přesouvat dle potřeb z místa na místo. Reagují i projektové a architektonické firmy.

Zdroj: PositiveVibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]