Ve 27 letech neplatí za bydlení v luxusním minidomečku ani korunu. Navíc ho postavila s minimem nákladů

Fotografie: Paul VanDerWerf / Creative Commons / Attribution 2.0

V roce 2020 si postavila malý domek na dvorku domu v Atlantě v Georgii. Celkové náklady byly jen 35 000 dolarů, tedy necelý milion korun. Dnes je to její hlavní sídlo.

Na sociálních sítích vystupuje pod jménem Precious Price a její životní náklady pokrývá pronájem původního domu. V novém domku tak žije za nulu. Rozsahem jde o větší kůlnu, všechno je však velmi efektivně rozvrženo. Říká: „Často zapomínám, že vlastně žiju jen v kůlně.“ Minidomky si v USA i jiných státech získávají stále větší pozornost i popularitu. Nicméně celý proces není podle kanálu TinyJourney tak snadný, jak se může zdát.

Konkrétní místní podmínky

Hlavní města s tímhle obvykle problém nemají, ale hodně menších měst stále různě reguluje, co může člověk se svým pozemkem vlastně udělat. Ideální je dle CNBC kontaktovat místní úřady a poptat se, jestli je třeba stavební povolení. Další klíčovou otázkou je financování. Pokud máte dost vlastních prostředků nebo materiálu, je to samozřejmě snadné. Skutečně obytný dům si ale vyžádá mnoho dalších nákladů. Většina financuje půjčkou nebo prodejem původního domu.

Třetím krokem je volba struktury domu. Nejlepší poměr ceny a „výkonu“ má předem vyrobená jednotka, případně modulární bydlení. V případě, že budete stavět na zelené louce, můžete rozhodovat o tvaru i každém detailu. Na druhé straně počítejte s většími náklady. Modulární bydlení už jsme na BydlímeÚtulně rozebírali několikrát. Lidé se pro tyto minidomky také rozhodují kvůli konkrétním potřebám. Proto si určete předem, co všechno má uvnitř být.

Chytré rozmístění zajistilo ženě útulné i funkční bydlení ve svém domečku z přepravního kontejneru

Vícero návrhů k výběru

Ať už budete zadávat práce komukoli, poraďte se o více možnostech. Stavitel bude nepochybně vidět více možností či naopak problémů než vy. Oslovte více zhotovitelů a neuvažujte pouze o cenové hladině. Než se pustíte do realizace, zajistěte si také financování. Price to udělala postupným pronájmem svého původního domu. Kromě celkem jistého zdroje příjmu tak měla i stálé místo, kam by se v případě potíží mohla bezpečně vrátit. Tohle hodně lidí podceňuje.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]