Život za polárním kruhem může být útulnější, než si myslíme

Šestičlenná rodina žije již sedm let za polárním kruhem asi tisíc kilometrů od hlavního města Norska, Osla. Benjamin a Ingrid Giertefolgerovi tak zvolili velice netypické prostředí pro výchovu svých čtyř dětí. Možná jejich cesty ovlivnilo i jejich příjmení, které v norštině znamená „ti, co následují své srdce“. Pojďte se s námi podívat, jak se těmto dobrodružným lidem za polárním kruhem žije.

Ekologický dům jako z vesmíru

Když se na první pohled na obydlí této norské rodinky zadíváte, bude vám jasné, že to není jen tak obyčejný dům. Díky tomu, že je obklopen geodetickou kupolí vypadá jako z vesmíru. Kupoli rodina kolem domu nechala postavit proto, aby chránila jejich domov před povětrnostními podmínkami a nepřízni počasí, které je zde někdy velmi kruté.

Ingrid s Benjaminem mají rozhodně smysl pro ekologii, protože dům postavili pouze z přírodních materiálů, jako je žula, dřevo, sláma a hlína. Je to prostě netypický skvost. Protože obydlí chrání již zmíněná skleněný kupole, není v něm údajně ani příliš prachu.

Rovněž tato nezvyklá ochrana domku poskytuje ideální podmínky pro pěstování zeleniny, ovoce a květin. Je v podstatě jakýmsi skleníkem. Nutno říct, že plodinám se zde asi dle fotografií značně daří. Popojděme ale do interiéru.

Útulný interiér dýchá pohodou

Už jen při vstupu na vás dýchne neskutečná pohoda, klid a mír. Prostředí je díky přírodním materiálům velmi prosté, avšak moderně vybavené. Nábytek je zvolený velice vkusně v zemitých barvách, které korespondují s okolními dřevěnými trámy a hliněnými zdmi.

Na vrchu kopule si dokonce majitelé vytvořili prostor pro společné cvičení jógy. Nutno podotknout, že z této části domu je úchvatný výhled do okolí. Rodina může pozorovat i nádhernou polární záři, která se zde vyskytuje poměrně často. Tento dům je jako z pohádky.

Fotografie: NRK Supernytt

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]