Žloutnutí listů u pěstovaného česneku může překvapit i zkušené zahrádkáře. Co v tomto případě dělat?

Fotografie: Depositphotos

Pěstovat domácí česnek není nic složitého a je to skvělé, ale v určitém období může zežloutnout. Zkušené zahradníky to nepřekvapí, ale začátečníci možná nebudou vědět, proč se to děje a co s tím.

Pro ty, kteří pěstují česnek, pravděpodobně nepřekvapí, že v některých obdobích svého života zežloutne. Pojďme dnes zjistit, jaký je důvod tohoto chování česneku a co dělat, pokud k tomu dojde. Nemusíte se obávat, protože jde o naprosto běžnou situaci. Musíte s tím ovšem počítat a nenechat se zaskočit.

Listy česneku čas od času žloutnou

K naší velké lítosti můžete pozorovat tento jev v každé půdě a podnebí. Je smutné pozorovat, jak listy dotyčné zeleniny začínají ze špiček žloutnout a tato situace v průběhu času prochází celou oblastí listů. Tento jev se stává překážkou rozvoje samotné rostliny a nakonec vede k tomu, že plody porostou velmi pomalu a budou malé. Důvodů, proč k tomu dochází, je hned několik:

  • po zimě, když sníh roztaje, může česnek zmrznout, což vede k zažloutnutí listů;
  • přítomnost nějakého druhu onemocnění (pravděpodobně houbového typu).
Fotografie: Freepik

Nemoci zeleniny

Česnek je bohužel na nemoci poměrně náchylný. Jak již bylo uvedeno dříve, ihned po nástupu nemoci začnou listy žloutnout a chřadnout. Není snadné se zbavit chorob plísňového typu, zvláště pokud rostlina trpí bakteriální hnilobou. Z tohoto důvodu je nutné zabránit rozvoji tohoto problému. Za tímto účelem byste měli dezinfikovat stroužky již před výsadbou do země.

K dezinfekci můžete použít roztok z manganistanu draselného nebo fitosporinu. Musíte jen dávat pozor, aby roztok nebyl příliš silný. V případě, že jste již česnek zasadili, nebojte se, není vše ztraceno. Stačí zalévat celé lůžko rostliny stejnými prostředky. Pokud rostlinu nezasáhly žádné mrazy a nezjistili jste žádné nemoci, můžete se stále ptát: proč listy žloutnou?

Další důvod pro chřadnutí listů

Důvodem tohoto chování může být nedostatek nezbytných složek v půdě. Proto odborníci doporučují dostatečné hnojení česneku. Nejvíc byste to měli provádět na jaře. Využívat můžete hnojiva minerální i organická. Všechny tyto hnojiva budou vynikajícími prostředky pro správný růst a ideální velikost výsledného plodu.

Fotografie: Freepik

Proces hnojení by měl postupovat určitými kroky. Mezi řadami česneku musíte uvolnit zemi. Poté vytvoříte drážku motykou, ale ne příliš hluboko (stačí asi 3 centimetry). Do díry, kterou jste vytvořili, nalijte hnojiva s granulemi nebo vámi zvolené minerální hnojivo. Poté vše naplníme zeminou a zalijeme vodou. Hnojiva se rozpouští, pouze pokud jsou důkladně rozpuštěna, a proto musíte dostatečně zalévat. Nakonec posypejte řádky suchou půdou, aby si vlhkost uchovala déle.

Škůdci a data výsadby

Žloutnutí může nastat také kvůli špatnému načasování výsadby zeleniny. Ideální doba pro výsadbu je několik týdnů před nástupem chladu. Když ho zasadíte příliš brzy, rostlina přemrzne. Škůdci také nepřinesou nic pozitivního. Pokud se tohoto problému chcete zbavit, můžete použít roztok se solí. K jeho přípravě budete muset rozpustit 150 g soli v 10 litrech vody.

Zdroj: Redakce

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]