Hrubé ručníky už odmlouvat nebudou. Snadné domácí metody praní jim navrátí původní hebkost

Fotografie: Jessica F. / Creative Commons / Attribution 2.5

Je jen málo věcí příjemnějších než dopřát si po relaxační koupeli zabalení do hebkého a měkkého ručníku. Abyste si tento požitek vychutnali, zaměřte se při praní na toto.

Častým praním bohužel staré ručníky postupně ztrácí své příjemné vlastnosti a stávají se tvrdými a hrubými. Aby byly vaše ručníky příjemné a měkké jako ve wellness studiu, měli byste je začít prát takto. Nemusíte kupovat drahé prací prostředky, ani změkčující aviváž. Vyzkoušejte raději tento jednoduchý způsob, který dlouhodobě ochrání kvalitu vašich ručníků a těm starým vrátí původní měkkost a hebkost.

Proč ručníky tvrdnou a hrubnou

Měkkost a hebkost se z ručníků vytrácí každým dalším praním, jež narušuje také strukturu vláken, až se ručníky zcela zničí. Za tvrdé ručníky často může špatná kvalita vody, která je příliš tvrdá. Stopové prvky obsažené ve vodě ulpívají na textilních vláknech ručníků, jež kvůli nim tvrdnou a hrubnou. Na vinně může být i špatně zvolený prací prostředek, který taktéž poškozuje vlákna ručníků, nebo špatný postup sušení a žehlení.

Jak vrátit ručníkům původní měkkost a hebkost

Abyste si užili příjemný dotek měkkých ručníků, musíte nejprve identifikovat správný problém, kvůli kterému vám ručníky tolik tvrdnou. Jeho odstraněním pak můžete dalšímu tvrdnutí těchto textilií nadále předejít.

ručníky
Fotografie: Freepik

Použijte sůl

Tuto nenahraditelnou kuchyňskou surovinu můžete přidat k pracímu prášku. Smíchejte sůl s pracím práškem v poměru 3 polévkové lžíce na litr vody a nechte ručníky vyprat. Po vyprání budou ručníky jako nové. Při ručním vody stačí 1 polévková lžíce na litr vody.

Vyzkoušejte jedlou sodu

Jedlá soda je dalším vynikajícím změkčovadlem, jež ve své kuchyni bezpochyby najdete. Po vyprání můžete vyprané prádlo namočit do roztoku vody a jedlé sody, který připravíte smícháním 3 polévkových lžic jedlé sody v 1 litru vody. Jedlou sodu také můžete přisypat do zásobníku na aviváž a nastavit program na extra máchání.

Měkké ručníky díky octu

I ocet můžete přilít do přihrádky na aviváž, a tím změkčit prané prádlo. Postačí vám půl hrnku octu a pračku zapnout na běžný prací program. Při ručním mytí nalijte 150–200 ml do vody, ve které budete prádlo ručně prát.

fialový ručník
Fotografie: Freepik

Smíchejte ocet a jedlou sodu

Ocet s jedlou sodou můžete během praní použít současně. Do jedné přihrádky nalijte ocet a do druhé nasypte jedlou sodu. Během praní se tyto složky spojí a dokonale odstraní veškeré tvrdé usazeniny z vláken ručníků. Ocet navíc působí jako skvělý dezinfekční prostředek.

Namáčení po vyprání

Po běžném vyprání můžete ručníky na 12 hodin namočit do lavoru se studenou vodou. Následně takto namočené ručníky opláchněte, jemně vyždímejte a nechte vyschnout. Během 12 hodin ve vodě se rozpustí přebytečný prášek, který se uchytli ve vláknech ručníku. Postup můžete urychlit tím, že ručníky namočíte ve směsi vody a amoniaku. Smíchejte 1 polévkovou lžíci amoniaku na 1 litr vody a ručníky namočte na 2–3 hodiny. Nakonec je opláchněte a opět nechte usušit.

Zdroj: Remedesdegrandmere

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]