Zvládne nabrousit nůžky, uchovat potraviny svěží a ušetřit za vytápění. Objevte netradiční využití alobalu v domácnosti

Fotografie: Freepik

Zatímco alobal používáme k balení potravin nebo k zapékání pokrmů v troubě, jeho další využití vás možná překvapí.

Alobal je pro většinu z nás v domácnosti, zejména tedy v kuchyni, nenahraditelným pomocníkem. Jsme zvyklí do něj balit svačiny, dáváme ho na jídlo do lednice, abychom ho ochránili před vysušením, a v některých případech lze využít i místo pečicího papíru. Je vhodný při pečení moučníků, různých druhů mas a jednoznačně je nenahraditelným pomocníkem při grilování. Díky němu zůstává maso šťavnaté, a navíc vysoká tepelná vodivost hliníku usnadňuje rozmrazování, pečení, grilování nebo zamrazování.

K čemu všemu slouží alobal

Ve skutečnosti existuje asi deset způsobů použití hliníkové fólie, o kterých většina lidí neví. Zde je neúplný seznam. Hliníková fólie se v našich kuchyních vyskytuje často, ať už jde o skladování potravin, balení dortů nebo pečení ve fólii. Nevíme však, že má několik úžasných možností využití, které nám usnadňují každodenní život.

Fotografie: Freepik

Snadné žehlení oděvů

Někdy se může stát, že budeme muset s žehličkou jezdit sem a tam, abychom některé oblečení vyžehlili. Pokud však pod potah žehlicího prkna umístíte hliníkovou fólii, bude odrážet teplo a usnadní žehlení. Nebudete muset ztrácet čas přejížděním stejného místa tolikrát. Měli byste také vědět, že hliník je ideální pro čištění žehlicí desky. Jednoduše potřete žehlicí plochu hliníkovou fólií s hrubou solí a poté přejeďte žehličkou po žehlicím prkně.

Zakonzervujte si potraviny

Pomocí hliníkové fólie můžete prodloužit trvanlivost některých potravin, například celeru nebo brokolice. Stačí je zabalit do fólie a dát do mrazáku. Alobal se také často používá k přikrytí masa, aby si udrželo svou teplotu a zbytečně nechladlo. Skvěle se hodí i v boji proti hnědnutí banánů. Jednoduše zabalte stopky banánů do hliníkové fólie. Zabráníte tak pronikání kyslíku a rychlému zhnědnutí ovoce.

Fotografie: Freepik

Nabrousíte s ním nůžky

Pokud nemáte k ruce brusku a vaše nůžky jsou tupé, máme pro vás skvělý tip. Dají se totiž snadno nabrousit právě díky hliníkové fólii. Jednoduše přeložte list hliníkové fólie na tři díly a několikrát ho nůžkami přestřihněte, abyste je nabrousili. Dávejte pozor, abyste se neporanili, a můžete začít stříhat.

Lesk jako blesk

Chcete-li použít hliníkovou fólii k výrobě lesklého stříbra, nejprve dno nádoby touto fólií vyložte a poté na ni položte stříbro. Než stříbro zalijete horkou vodou, nasypte na něj 2 lžičky jedlé sody a 2 lžičky soli. Před opláchnutím a osušením počkejte 5 minut. Kuchyňské nádobí, jako jsou hrnce, pánve, litinové pánve a varné desky, můžete čistit také tak, že z hliníkové fólie vytvoříte kouli. Je to užitečná technika pro odstraňování uvízlých potravin.

Fotografie: Freepik

Použijte ho jako reflektor světla

Pokud máte v místnosti nedostatek světla, je hliník skvělým nouzovým řešením. K tomu si pořiďte tři stejně velké kartonové krabice, lepicí pásku a samozřejmě hliníkovou fólii. Krabice položte vedle sebe, omotejte je páskou a ujistěte se, že je lze složit na třetiny. Poté je vyložte hliníkovou fólií, aby fungovaly jako reflektory světla. Umístěte je vedle okna, aby odrážely světlo zvenčí.

Eliminace statické elektřiny

Statická elektřina je u sušiček a syntetických oděvů známým problémem. Ty jsou nabité elektřinou. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, vložte do sušičky s prádlem alobalovou kouli, která absorbuje elektrický proud a zabrání jeho přenosu na oblečení.

Jako prevence koroze

Chcete-li prodloužit životnost pánve nebo jiného předmětu náchylného ke korozi, jednoduše ji otřete do sucha hliníkovou fólií vytvarovanou do kuličky. Rez se může objevit také na oděvech. V takovém případě můžete použít několik přírodních triků k odstranění rezavé skvrny, například citronovou šťávu.

Pod zásobník na kostky ledu

Pokud nemáte novější typ mrazničky se systémem, který zabraňuje tvorbě ledu, určitě oceníte tento tip. Jednoduše vložte do mrazničky plát hliníkové fólie a položte na něj zásobník na kostky ledu. To vám usnadní vyjmutí zásobníku, když ho budete potřebovat.

Ušetří vám peníze za vytápění

Buďte však opatrní

Nyní, když jsme se seznámili s některými překvapivými způsoby použití hliníkové fólie, byste měli vědět, že není zcela bez nebezpečí, jak varují odborníci. Je důležité mít na paměti jeho možné škodlivé účinky na naše zdraví a omezit jeho používání při vaření. Při zahřátí totiž může tento výrobek zanechat na potravinách stopy hliníku, které jsou považovány za zdraví škodlivé.

Zdroj: Styl Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]