Prostá změna osvětlení v obývacím pokoji vytvoří pohodovou atmosféru, kde si skvěle odpočinete od každodenních starostí

Fotografie: Unsplash

Správné osvětlení obývacího pokoje dokáže zázraky. Když zvolíte ideální světlo na dobré místo, úplně to pokoj změní.

Opravdu hodně se změnilo to, co je moderní, hlavně pokud se to týká něčeho v bydlení. Pryč jsou doby, kdy jste do rohu obývacího pokoje postavili stojací lampu a věřili, že takové osvětlení bohatě stačí. Světla, která jsou teď moderní, jsou praktická a krásná, protože jsou součástí dekorace celého pokoje. Musí se do pokoje hodit, i když jsou zrovna zhaslá.

Špatně zvolené světlo může změnit vaši náladu

Je třeba se důkladně zamyslet, jaké osvětlení do obývacího pokoje pořídíte. Jestliže se rozhodnete správně, budete večery trávit v luxusu a lesku a vaši přátelé budou váš obývací pokoj obdivovat. Špatně vybrané osvětlení může v nejhorším případě úplně pokazit dojem z vašeho pokoje, ale hlavně může změnit vaši náladu a znepříjemnit vám pobyt v místnosti.

Fotografie: Unsplash

Obývací pokoj je nejdůležitější místnost vašeho domu

Dá se říct, že ani ta nejlépe navržená místnost nebude vypadat dobře se špatným osvětlením. V obývacím pokoji chcete zkrátka trávit čas s rodinou a přáteli, nebo si jen tak večer pustit televizi, dát si sklenku vína a relaxovat. To ale nepůjde, pokud se v místnosti nebudete cítit dobře. Možná jste si koupili nejpohodlnější gauč, ale ať se vám to líbí nebo ne, osvětlení určuje atmosféru, která v pokoji panuje.

Osvětlení by mělo být teplé

Dobré osvětlení může úplně změnit pocit, jaký z místnosti máte. Obývací pokoj je a vždy bude místem pro odpočinek a setkávání se s rodinou. Jestliže by bylo osvětlení příliš studené, bude působit nevítaně a chladně. Osvětlení v obývacím pokoji by zkrátka mělo být v teplých tónech.

Fotografie: Unsplash

Zvažte, kde se bude nejvíce odpočívat

Promyslete uspořádání gauče a křesel, je důležité vědět, kde v pokoji budou umístěny. Také přemýšlejte například nad tím, ve které části místnosti se bude nejvíce číst, odpočívat nebo koukat na televizi. Jde totiž o vyvážení světla a stínu, aby vám při čtení do očí nesvítila lampa.

Naplánujte si vše do posledního detailu

Osvětlení místnosti by mělo být plánováno úplně na začátku procesu. Je třeba se hlavně ujistit, že vypínače a kabely jsou na správných místech. Také si musíte rozmyslet, jaký pocit by měl váš obývací pokoj vyvolávat, to musí být také jedno z prvních rozhodnutí. Pokud chcete, aby váš obývací pokoj vzbuzoval obdiv, není od věci pověsit na strop nějaký luxusní lustr.

Fotografie: Unsplash

Jestliže ale chcete, aby se obývací pokoj nesl spíše v rodinném duchu, kupte nějaké méně nápadné světlo. To, jež vyberete, budete mít ve všech ročních obdobích, proto je třeba vybrat nějaké, které se nehodí například pouze na léto. Kromě toho si můžete pořídit i pár dekorativních světel, která působí jako sochy, a dát je do rohu.

Pravidla pro osvěcování obývacího pokoje

Sice existuje nekonečno možností, jak si uspořádat obývací pokoj, avšak ohledně umístění světel platí pár určitých pravidel. Použijte světlo vždy tam, kde je to potřeba. Vyhněte se instalaci řady světel na strop doprostřed místnosti. Vždy je lepší použít více světel po celém pokoji, než shromáždit všechno světlo doprostřed. Osvětlení by nikdy nikomu nemělo svítit do očí. A samozřejmě vždy každé světlo pořádně zkontrolujte.

Zdroj: Redakce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]