Pracujete z domova? Odstraňte všechny rušivé elementy a proměňte domácí kancelář v útulné místo

Pracujete z domova a nedaří se vám již nějakou dobu plnit svá předsevzetí, co se pracovních úkolů týče? Se sebedisciplínou vám asi neporadíme, nicméně existují i jiné důvody, které vám mohou bránit ve výkonnosti. Tím je nevhodně zařízená domácí kancelář a rušivé elementy. Které to jsou, vám prozradíme v následujících řádcích.

Příjemná atmosféra je naprostým základem. Ať už sedíte v kanceláři výškové budovy s ostatními kolegy nebo pracujete z domova. Pracovní koutek by neměl nabádat k lenošení, ale pohodlí a estetično by chybět nemělo. Důležité je nejen kvalitní osvětlení, ale i barvy a dekorace.

Nevhodné uspořádání

Domácí kancelář by měla splňovat určité požadavky, co se rozmístění nábytku a organizace týče. Ať už jde o umístění dokumentů, psacích potřeb, pracovní plochy. Budete-li ustavičně hledat propisku, blok, diář, poznámky, různé vizitky s telefonními čísly, zvedat telefon, sledovat každé pípnutí SMS, pak nečekejte výkonnost.

Při práci mějte vše důležité po ruce a uklízené. Telefon vypněte nebo ztlumte zvuky, aby vás nerušil. Sedíte-li naproti zdi, opatřete ji nástěnkou nebo obrázky, diplomy, certifikáty, které motivují. Vyvarujte se zkrátka civění na holou zeď. Rovněž není vhodné sedět zády ke dveřím, ale spíš bokem nebo čelem. Je to pro lepší pocit kontroly. Takto vás nebude rušit každé šustnutí za zády. Okno je dobré mít na boční straně.

Nepořádek a chaos

Chaos ubírá na soustředění. Zcela soustředit se člověk začíná přibližně 10 až 12 minut poté, co se věnuje dané činnosti, proto je důležitý klid a ničím se zbytečně nerozptylovat. Rušit vás nemusí pouze hluk, ale i místo, kde práci vykonáváte. Proto mějte ve svém okolí jen to, co k práci opravdu potřebujete.

Nevhodné barvy

Barvy dokáží člověka velmi ovlivnit. Některé opticky zmenšují, zužují, prodlužují, zkracují. Stejně tak mohou některé tlumit a jiné povzbuzovat. K lepšímu soustředění pomohou barvy neutrální – jsou to přírodní barvy. Naopak barvy syté a pestré mohou psychiku člověka narušovat. Pokud chcete barvy, které vás povzbudí, použijte je na malé ploše. V opačném případě budete sice sršet energií, ale mysl bude těkat. Pro lepší soustředění jsou vhodnější světlejší barvy. Tmavší tóny použijte pro podlahovou krytinu (barevný běhoun) či dekorace.

Nedostačující osvětlení

Dalším rušivým prvkem je nevhodné či nedostačující osvětlení. Pokud do vaší domácí kanceláře proudí dostatek denního světla, neznamená to, že máte podcenit výběr osvětlení. Ne vždy je slunečné počasí a denního světla dostatek. Šero a absence denního světla vás utlumí, budete se cítit unavení. Proto nezapomínejte na kvalitní centrální osvětlení a stejně tak i na lampičku.

Nedostatek zeleně

Rostliny absorbují ze vzduchu prachové částice a jiné škodlivé látky, tudíž nejsou pouhou ozdobou. Navíc v případě podrážděných a unavených očí působí pohled na kousek zeleně blahodárně. Vhodnými kancelářskými společníky jsou například banánovník, dracéna, tlustice.

Obrázek: pixabay.com