Všichni milujeme své chlupaté přátele, nicméně existují nemoci, které mohou chytit oni od nás a opačně. Tedy my od nich. Psi, kočky, křečci, papoušci, krysy, hadi – všichni jsou našimi nejlepšími přáteli z dobrého důvodu.
Majitelé domácích zvířat mají nižší krevní tlak a méně stresu. Děti, které vyrůstají s domácími zvířaty, mají ve skutečnosti mnohem menší pravděpodobnost výskytu alergií (není to samozřejmě pravidlo), ale většinou to tak je, že lidé, kteří jsou v kontaktu se zvířaty, mívají tužší kořínek. Avšak domácí zvířata mohou někdy přenášet i nemoci. Naštěstí se to nestává často a láskyplná léče o domácího mazlíčka zabrání jak onemocnění jeho, tak případně i vás. Udržování dobrého zdraví domácího mazlíčka je i prevencí proti těmto onemocněním.
-
Pásový opar
Kočky a psi (zejména koťata), patří k nejčastěji postiženým zvířatům. Jedná se o onemocnění, které může způsobit ztrátu srsti domácího mazlíčka. Případně může mít svědivé červené skvrny s šupinatým kroužkem okolo. Nejčastěji kolem nohou, slabin, ale i na jiných částech těla. Pokud se zvíře podezřele škrábe a nemá blechy, může to být právě toto onemocnění. Léčí se antifungálními léky. Prevencí je pravidelná kontrola na veterině.
-
Červi
Nejčastější onemocnění domácích mazlíčků se týká červů a houbovitého onemocnění. Z červů to jsou nejčastěji škrkavky, které mohou být přenášeny ze zvířete na člověka, i když se to nějak často nestává. K nakažení dochází kontaktem s výkaly zvířat, případně pokud se necháte psem olizovat (ten si mohl lízat konečník, pak olíže vás). Případně uklízíte-li po něm, a pak se důkladně neumyjete a sáhnete si třeba na obličej. Psi a kočky mohou mít průjem či tmavou, krvavou stolici. U člověka se příznaky liší – může to být svědivá vyrážka, bolesti břicha, kašel.
-
Vzteklina
Vzteklině se dá zabránit očkováním. Příznaky se u zvířat mohou lišit, ale často zahrnují změnu chování a paralýzu. Pokud vás kousne takto nakažené zvíře, dostanete sérii očkovacích látek. Příznaky u lidí jsou bolesti hlavy, slabost, horečka.
-
Nemoc z kočičího škrábnutí
Máte-li kočku jen doma, která nechodí ven, pak se až tolik bát nemusíte. Ovšem pokud vás škrábne vaše kočka, která bývá v kontaktu i s jinými venkovními zvířaty, může se u vás dostavit horečka a infekce rány, bolesti kloubů či totální únava, kterou si často lidé pletou s únavovým syndromem. Kočičí kousnutí či škrábnutí je nebezpečné, protože vás může nakazit bakterií Bartonella henselae. Bakterie jsou na kočky přenášeny blechami či klíšťaty. I když se kočky mezi sebou poperou, bývají i malé ranky hluboce infikovány a vyžaduje to léčbu antibiotiky.
Další možná onemocnění
- Horečka papoušků (psitakóza)
- Choroby přenášené klíšťaty
- Salmoneella – riziko hrozí od plazů, ježků, psů i koček
- Toxoplasmóza – od koček
- Chřipka – prasata, psi, kočky (riziko je však velmi nízké)
- Hatavirus – hlodavci (pro lidi smrtelně nebezpečné) bolest zad, hlavy, silná únava, horečka
- Pasteurelóza – nakažlivé bakteriální onemocnění (králici, psi, kočky a další)
- Capnocytophaga – psi, kočky (člověka život ohrožující bakterie). Bakterie mohou mít zvířata ve slinách, nosních dutinách apod.
Chcete-li chránit sebe i své blízké, pamatujte na pravidelné kontroly a očkování zvířete. Je to živý tvoreček a zaslouží si láskyplnou péči a kontrolu jeho zdraví.
Obrázek: pixabay.com