Osvěžující máta od jara do podzimu: Vedle té peprné jsou oblíbené také ananasová a limetková

Fotografie: Depositphotos

Máta peprná je univerzální bylinkou, která nesmí chybět na žádné zahradě. Zjistěte, jak ji pěstovat, abyste ji mohli trhat vždy čerstvou po celou sezónu.

Tato bylinka je oblíbená pro svou výraznou chuť a osvěžující vůni. Kromě nejčastější máty peprné můžete pěstovat i mátu zahradní, čokoládovou, limetkovou, ananasovou a mnoho jiných oblíbených druhů. Je to odolná trvalka, která se velmi snadno pěstuje a zvládne to i začátečník. Jaké jsou kroky k jejímu úspěšnému pěstování, abyste se mohli její chutí a vůní těšit od jara do podzimu?

Mnoho odrůd, stačí si jen vybrat

Každý druh máty má svou jedinečnou chuť a vůni, stejně jako konkrétní požadavky na pěstování. Máta zahradní je známá svou sladkou a mírnější chutí a výborně se hodí do salátů, nápojů a dezertů. Máta peprná má silnější a výraznější chuť, často se používá v čajích, cukrovinkách a léčivých přípravcích. Čokoládová máta je hybridní rostlina s jemnou čokoládovou vůní, která je ideální pro přípravu dezertů a horké čokolády. Narazit však můžete i na máty s různými ovocnými příchutěmi, jako je limetka nebo ananas.

Vyberte správné místo

Máta preferuje částečně zastíněné místo s dobře propustnou půdou. Snáší i plné slunce, pokud není počasí příliš horké, pak se mohou její listy spálit. Ujistěte se, že místo výsadby má stálý přístup k vlhkosti, protože máta roste dobře ve vlhké propustné půdě s pH mezi 6–7. Do příliš kyselé půdy přidejte vápno, abyste zvýšili pH. Také přidejte kompost nebo hnůj pro zvýšení úrodnosti.

Výsadba máty

Mátu můžete pěstovat ze semen, řízků nebo sazenic. Semena máty můžete vyset uvnitř, a to 8–10 týdnů před posledním očekávaným mrazem. Méně pracné je však počkat do dubna a vyset mátu rovnou ven. Řízky nebo sazenice sázejte přibližně 45–60 cm od sebe, protože máta se velmi rychle rozrůstá. Pokud ji pravidelně neprotrháváte, je schopná se podzemními stonky rozšířit opravdu daleko od původního stanoviště. Chcete-li tomu zabránit, zvažte pěstování máty v nádobách nebo použijte bariéry, které její růst omezí.

mátový drink
Fotografie: Freepik

Zalévání a hnojení

Máta vyžaduje stálou vlhkost, takže ji pravidelně zalévejte. Pozor si však dejte na přelití, protože v přemokřená půdě mohou její kořeny uhnívat. Mátu hnojte vyváženým univerzálním hnojivem pro bylinky každých 4–6 týdnů během vegetačního období. Pravidelné zastřihávání rostlin podporuje hustší růst a zabraňuje rostlinám, aby byly příliš dlouhé. Listy máty sbírejte nejlépe ráno, když jsou esenciální oleje nejúčinnější. Chcete-li podpořit její další růst, nikdy nesklízejte více než třetinu rostliny najednou.

Kontrola škůdců a nemocí

Máta je poměrně odolná vůči škůdcům a nemocem, ale mohou se na ní vyskytnout mšice, pavoučí roztoči a rezavění máty. Napadené části rostliny zlikvidujte a aplikujte vhodný postřik, ideálně vyrobený z domácích surovin. Celkově je máta opravdu nenáročná bylinka a je škoda ji na zahradě nemít. Jen se připravte, že její rozrůstání budete muset krotit. Její čerstvou chuť a vůni oceníte nejen v kuchyni, ale i v léčivých přípravcích nebo aromaterapii.

Zdroj: The Royal Horticultural Society

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]