6 tipů jak zařídit útulný domov – zvládne to každý

Útulnost je velice variabilní pojem a každý to může vnímat zcela rozdílně. Z toho jasně vyplývá, že vlastně neexistuje univerzální návod, jak zařídit útulný domov. Jenže ne každý oplývá dostatečnou fantazií a prostorovou představivostí.

Připravili jsme si pro vás pár tipů, jak si útulně zařídit domácnost, i když nejste interiérový designér. Stačí se držet základních pravidel a zařídíte si byt tak, aby se vám v něm líbilo. Nejlepší je držet se neutrality. Dále pak už stačí dotvořit bydlení díky drobným doplňkům anebo i něčím výraznějším, jako je solitérní nábytek. Cílem je vždy zařídit bydlení tak, aby nepůsobilo nevkusně, přeplácaně, ale na druhou stranu ani nezabydleným a chladným dojmem. Chybu rozhodně neuděláte, když vsadíte na přírodní materiály, světlé pastelové odstíny a budete se držet zásady, že méně znamená více.

Podlaha

Domov se začíná tvořit od podlahy, která při zařizování interiéru hraje důležitou roli. Tady se stačí držet jednoduchého pravidla – hodně světlý interiér může mít tmavší podlahové krytiny. Máte-li však v bytě málo světla, zaměřte se na podlahy světlé (medové, béžové). Na hřejivosti přidá bezpochyby dřevo. K mání jsou dnes i moderní materiály s autentickým vzhledem dřeva, které nejsou finančně náročné. K dalším výhodám patří snadná údržba a vysoká odolnost.

Dřevo a sklo

Sklo je moderní, luxusní, nadčasové a velmi se hodí do bytů, kde se šetří prostorem. Opticky interiér rozjasní a zvětší. Kombinace dřeva a skla nikdy nezklame.

Bílá a černá

Pokud se barev bojíte a nechcete experimentovat, pak vsaďte na nesmrtelnou bílou a černou. Střídání bílé a černé zajistí rovnováhu. Bílou prakticky prosvětlíte celý interiér, ale nesmí jí být příliš mnoho. Proto je vhodné bílou doplnit o černé prvky – vázy, dekorace, rámy obrazů, svítidla. K černé a bílé můžete prakticky přidat ještě i jakoukoliv třetí barvu, která bude pouze sem tam. Barevný květináč, nějaký vzor v běhounu u sedací soupravy, polštářky na pohovce apod.

Důležité textilie

Na útulnosti přidá dřevo, ale i látky – bytový textil. Volte opět ideálně přírodní materiály. Bolíte-li se vzorů a nechcete opět přestřelit, vyberte jednobarevné provedení. Třeba hnědou, šedou, okrovou, olivovou. Pokud se nebojíte výraznějších barev, zkuste tmavě fialovou, červenohnědou apod. Jen dávejte pozor, ať tmavé barvy není hodně a místnost nepůsobí temně.

Vhodné osvětlení

Z pohledu útulnosti rovněž nezanedbatelná záležitost. Mimo středového osvětlení vsaďte na různé lampičky, ať už nástěnné, stolní či stojací lampy. Právě dostatek světla hraje v útulnosti prim.

Důležitost doplňků

Doplňky dodají interiéru osobitost a vdechnou mu život. Každý z nás má jiné zájmy a preference. Proto vybírejte takové doplňky, které vás osloví a budou symbolizovat váš pohled na svět. U někoho to mohou být mušle ve skleněné misce, kamínky, jiný raději dřevěné sošky, porcelán, kytky, šišky, obrazy, fototapety, fotografie v rámečcích, svíčky, industriální předměty, starožitné hodiny apod. Právě tím podpoříte atmosféru a umocníte teplo domova.

Obrázek: pixabay.com