7 tipů, jak skladovat a balit potraviny bez použití plastů

Poslední dobou je slovo „plast“považováno za téměř sprosté slovo. Není samozřejmě nic špatného na tom, když doma skladujeme potraviny v plastových dózách a krabičkách. Když už jsme si je jednou pořídili, tak ať vydrží sloužit, co nejdéle. Stejně tak nejsou špatné ani uzavíratelné plastové pytlíky, které lze umýt a opětně použít. Ať už na zabalení svačinky či potravin, které chceme skladovat v mrazničce.

Nicméně existují i jiné možnosti, jak potraviny skladovat a přenášet do zaměstnání v podobě svačinek a obědů. Právě na to se dnes zaměříme. Bude-li to jen trochu možné, zkuste se vyhýbat obalům z plastů. Jaké možnosti tedy máme?

1. Skleničky

Staré dobré skleničky. Velké, malé, střední. Skladovat v nich můžete nejen potraviny doma, ale i přenášet svačinky či oběd do práce nebo školy. Do skleničky můžete dát polévku, stejně jako salát nebo pomazánku. Sklo nezadržuje žádné pachy, dobře se udržuje a navíc je hezky vidět, co je ve sklenici uložené.

2. Látkové pytlíky

Látkové pytlíky jsou bezva, protože v nich listová zelenina vydrží déle čerstvá – látka absorbuje vlhkost. Do látkového pytlíku můžete vložit i sendvič ke svačině, jablíčko a další potraviny. Vhodné jsou i k ukládání pečiva. V pytlíku se dobře skladují i bylinky, luštěniny, rýže, těstoviny či oříšky. Můžete si je dokonce sami ušít.

3. Papírové pytlíky

Mnohem lepší variantou za plastové sáčky jsou papírové pytlíky, které jsou snadno recyklovatelné. Pokud je v obchodě nemají, můžete si nosit své a používat namísto igelitových sáčků a tašek. Jsou rovněž vhodné k skladování některých potravin a balení svačinek.

4. Papír na pečení

Velkou službu vám v domácnosti udělá i papír na pečení. Balit do něj můžete sendviče, bábovku anebo jej použít na podložení potravin. Vystelte pečícím papírem kartonovou krabici a získáte box na ukládání zeleniny.

5. Kompostovatelné sáčky

Další alternativou za klasické igelitové sáčky jsou sáčky kompostovatelné. Dle slov výrobců se na skládce či kompostu rozloží do tří měsíců bez škodlivého vlivu na životní prostředí.

6. Nádobí

Další možností, jak v lednici skladovat potraviny jsou misky, hluboké talíře a další podobné nádobí. Nulová investice, nulový odpad. Stačí misku přiklopit talířem či pokličkou a je to. Jindy můžete misku přikrýt utěrkou a přichytit gumičkou.

7. Banánové listy

Listy můžete koupit různých velikostí a dokonce tvarů. Balit do nich můžete svačinku i oběd. Rýže podávaná v banánovém listu určitě chutná lépe, než z plastového talíře.

Obrázky: pixabay