Správné optické triky pomohou zvětšit i malou kuchyňku

Máte malou kuchyňku a je vaším přáním mít větší? Máte na výběr tři možnosti. Buď stavební úpravy, je-li to u vás možné, přestěhovat se anebo ji zvětšit alespoň opticky.

Především v panelácích byli u kuchyní projektanti skoupí, jako by nebylo v plánu v nich ani vařit. Zařídit tedy malinkou kuchyni může být opravdová výzva. Zvlášť, aby působila vzdušně, prostorně a útulně. Přinášíme pár tipů, které vám přijdou zcela určitě k duhu.

Světlé barvy, chytrý nábytek, dostatek světla

  • V malinké kuchyni používejte světlé barvy. Vymalujte bílou nebo jinou světlou barvou. Toto pravidlo platí pro všechny malé prostory, nejen kuchyni.
  • Zařiďte, aby bylo v kuchyni dostatek světla. Pokud máte jen kuchyňský kout, kde není okno a dostatek přirozeného denního světla, pak umístěte kvalitní osvětlení nad pracovní plochu, ale i různá lokální svítidla.
  • Vybírejte sklápěcí a skládací nábytek, protože prostor se tím pocitově zvětší. Například sklápěcí stůl, stohovatelné židle apod.

Kuchyňská linka

  • Opět platí, že kuchyňská linka by měla být světlé barvy a úplně nejlépe s lesklou povrchovou úpravou. Vhodné jsou skřínky se skleněnými dvířky – sklo, zrcadla a další lesklé plochy zvětšují opticky prostor.
  • Kuchyňskou linku přizpůsobte prostoru. Místo robustní spodní skřínky zkuste otevřený pojízdný díl s košíky. Kuchyňskou linku tak odlehčíte.
  • Namísto horní řady skřínek zvolte otevřenou polici, dodá na vzdušnosti. Policové otevřené systémy opticky prostor zvětší a odlehčí.
  • Mějte v kuchyni vždy uklízeno. I menší nepořádek působí chaoticky.

Kam se všemi věcmi?

Pokud máte vysoké místnosti, zavěste nábytek do výšky, klidně až ke stropu. Máte-li hodně kuchyňského náčiní, které nelze do malé kuchyně vměstnat, je to ideální řešení. Svislé uspořádání nábytku zvětší opět opticky místnost. Do horní části dejte to, co používáte nejméně.

Kuchyňské spotřebiče

Volte takové, které jsou užší a mají menší hloubku, než bývá běžný standard. I ušetřených několik centimetrů je hned znát. Dnes už není problém sehnat úzkou lednici, myčku menších rozměrů i malou pračku.

Obrázek: apartmenttherapy.com, yandex.com