Hezká dekorace i pomocník do kuchyně. Zelené rostliny můžete pěstovat na parapetu celoročně

Fotografie: Freepik

Také byste rádi měli na parapetu celoročně zelené rostlinky nebo bylinky, které působí nejen jako skvělá dekorace, ale také jako užitečný pomocník při vaření? Pokud si myslíte, že to není možné, rádi bychom vás vyvedli z omylu. V bytě můžete stejně snadno pěstovat jak dekorativní, tak i spotřební rostliny  a není to nic složitého.

Vše začíná tím, že si nachystáte vhodnou plastovou nádobu, vhodnou zeminu a semena. Pro domácí zahrádku se skvěle hodí třeba petržel, kopr, špenát nebo různé bylinky. Můžete si také koupit již naklíčenou cibulku.

Klíčení

Předtím, než semínka zasadíte do zeminy, je nutné nechat je naklíčit v teplé vodě. Vhodný typ zeminy seženete nejsnadněji v zahradnickém centru nebo květinářství, kde vám také poradí, co bude nejvhodnější. I pokud máte přístup na vlastní zahradu, nevyplatí se brát zeminu odtud, jelikož hrozí, že bude kontaminována parazity nebo plísněmi. Zeminu dejte do plastové nádoby a řádně ji navlhčete.

Sázení

Semena by měla být rozložena v řadách a lehce vtlačena do zeminy. Vzdálenost mezi semeny při výsadbě je obvykle uvedena na obalu semínek – a toto doporučení dodržujte. Zasazená semínka opět přikryjte trochou zeminy. Celou nádobu překryjte vhodnou fólií (například potravinovou) a umístěte ji někam, kde je teplo, například k topení.

Po 2–3 dnech je třeba semenáčky zkontrolovat, a pokud vyrašily drobné výhonky, je nutné odstranit folii a přesunout nádoby tak, aby na rašící rostlinky svítilo slunce.

Zeleň na parapetu potřebuje vlhkost

I během chladného období můžete mít snadno na parapetu zelené zátiší. Vzduch v místnosti je ale v této době v důsledku vytápění dost suchý. A to není pro zeleň zrovna ideální stav. Proto je důležité dodržovat přísný režim zavlažování a rosení.

Rostlinky často vyžadují postřik i několikrát denně, aby skutečně nevysychaly. Zároveň je lepší zalévat rostliny častěji v menším množství než třeba jednou týdně větší dávkou vody.

Většina rostlin vyžaduje také hodně světla, což v zimě může být docela problém. Pro takové případy je dobré mít po ruce speciální lampu, kterou budete v případě potřeby na rostlinky svítit.

Cibule

Oblíbenou volbou na pěstování doma mohou být třeba cibulky. Vybírejte spíše menší odrůdy, které budou v květináči prospívat a nic jim nebude chybět.

V květináči a při správných podmínkách velice rychle vyrazí horní nať cibule, kterou můžete snadno využít k dochucení pomazánek nebo jako ozdobu na pokrmy. Samotná cibule roste několik týdnů, ale vzhledem k tomu, že je zcela čerstvá, její chuť vás vždy příjemně překvapí.

Petržel

Semena petrželky obsahují éterické oleje, které chrání rostlinu před chorobami, ale kvůli nim petržel může klíčit déle. Proto by před výsadbou měla být semena na pár hodin vložena do teplé vody. Poté můžete semínka zasadit. Jediné, co petržel potřebuje, je dostatek světla.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]