8 tipů pro kvalitní spánek během těhotenství

V průběhu těhotenství bývá žena více unavená, ospalá a kvalita spánku se ještě zhorší. Většinou za to může v prvé řadě tělesné nepohodlí, ale také stres, úzkost a hormonální výkyvy. S přibývajícím stupněm těhotenství je čím dál těžší najít vhodnou pozici, ve které se dá vyspat. Připravili jsme pro vás tipy, které přispějí ke kvalitnějšímu spánku.

Polštáře pro těhotné

Koupit si můžete polštáře pro těhotné ženy anebo se pokuste vystačit s těmi, co doma již máte. Jen musí jít o měkké a naducané polštáře, které poskytnou patřičnou oporu. Většině nastávajících maminek vyhovuje spát na straně s jedním polštářem pod bříškem a druhým pod kolenem.

Poloha na levé straně

Během třetího trimestru zkuste spát na levé straně. Proč zrovna na levé? Jde o polohu, která umožňuje krvi lépe cirkulovat a putovat k děťátku i vašim ledvinám. Dlouhodobému ležení na zádech se vyhýbejte.

Pitný režim

Zásobujte své tělo během dne dostatkem tekutin a před spánkem již nepijte. Bude se vám spát mnohem lépe a snížíte frekvenci nočního chození na toaletu.

Těhotenské cvičení

Nebudeme zde rozepisovat, proč by každá zodpovědná maminka měla cvičit. Má to nespočet zdravotních benefitů včetně kvalitnějšího spánku. Ideální je cvičit v první půlce dne, protože cvičení zvyšuje adrenalin. Výsledkem může být probdělá noc.

Vytvořte si pevný řád

I když normálně chodíte spát v různou dobu, během těhotenství si vytvořte pevný večerní řád a příjemnou rutinu. Dejte si šálek čaje, příjemná hudba či čtení oblíbené knížky, teplá sprcha, požádejte manžela o masáž ramen a šíje. Každodenní večerní rituál vás uvolní a pomůže lépe usnout – tento řád uvítáte také v okamžiku narození miminka. I ono se tím učí pravidelnému režimu.

Během dne odpočívejte

Nepodaří-li se vám dostatečně vyspat v noci, zdřímněte si během dne. Díky tomu redukujete únavu. Když je člověk přetažený, špatně spí. Nehledě na horší psychický stav.

Redukujte úzkost a stres

Pokud vás něco trápí, mluvte o tom, ptejte se a hlavně to nedržte v sobě. Snažte se odpočívat, uvolnit se a nedělat si zbytečně starosti. Za úzkost mohou u maminek i hormony, proto někdy dělají z komára velblouda.

Pohlídejte si jídelníček

Za nespavost mohou někdy i problémy s nevolností, pálení žáhy, těžké trávení. V těhotenství víc než kdy jindy záleží na skladbě jídelníčku. Na noc již nejezte žádná těžká a tučná jídla.

V ložnici si také vytvořte příjemné prostředí, kde se budete cítit dobře. Před spánkem nezapomeňte vyvětrat a pustit do ložnice čerstvý vzduch.

Obrázek: babycentre.co.uk, angohealth.com