S příchodem zimy začíná být velmi populární surovinou zázvor. Všichni totiž dobře známe jeho léčivé účinky a jakmile se dostaví nachlazení, ihned po něm sáhneme. Jenže jeho cena v obchodech bývá nezřídka vysoká, a navíc si nemůžete být jisti jeho čerstvostí a kvalitou. Proto je dobrým nápadem zkusit si zázvor vypěstovat sami doma. Poradíme vám, jak na to. Nebojte, není to vůbec složité.
Jak zázvor funguje?
Tento kořen má schopnost léčit nevolnost, mořskou nemoc i nevolnost během těhotenství. Někteří odborníci se domnívají, že zázvor je stejně účinný jako některé léky na léčbu nevolnosti, ale přitom je zcela přírodní a nemá žádné vedlejší účinky.
Dále se doporučuje lidem, kteří pravidelně cvičí a bojují s bolestmi svalů. Má totiž silné protizánětlivé vlastnosti a ušetří vám potíže, které někdy mohou aktivní sportovce pronásledovat. Zázvor se také doporučuje při bolesti kloubů a ztuhlosti.
Ženy jej milují, jelikož jim dokáže pomoci od menstruačních bolestí podobně jako prášky proti bolesti. V neposlední řadě léčí nachlazení, pomáhá odkašlávání a redukuje riziko infekčního onemocnění. Ze zázvoru si můžete připravit lahodný čaje, ale také je přidávat jako koření do různých pokrmů, nebo si jej naložit.
Jak na pěstování?
Díky těmto tipům si zvládnete léčivý kořen zázvoru vypěstovat i u vás doma. Zázvor roste poměrně rychle a je velmi nenáročný.
Na začátku si ale pořiďte zázvor z bio farmy nebo z jiného ověřeného zdroje, kde je jistota, že není nijak chemicky ošetřený. V opačném případě by vám nevyrostl. Vložte kořen zázvoru na několik dní do vody. Rychle vytvoří malé kořeny. Jakmile je má dostatečně silné, připravte si květináč se zeminou a vložte naklíčený zázvor do půdy. Nad sebou by měl mít asi 4-5 cm zeminy.
První kousky již po pár měsících
Umístěte květináč či truhlík na teplé místo chráněné před přímým slunečním světlem. Udržujte půdu vlhkou tak, že ji budete zalévat každý den. První výhonky budou viditelné již za týden. Dokud nezačnou mrazy, můžete mít zázvor klidně venku. Poté ho ale dejte dovnitř a raději jej umístěte k parapetu, aby měl dost světla a také nebyl příliš na suchém vzduchu.
Rostlina roste asi 10 měsíců, než je možné ji sklidit. Poté vám naroste velký kořen, který můžete z půdy vytáhnout a konzumovat. Ovšem už během čekání je možné si odebírat malé kousky a vylepšit si s nimi jídelníček.