Rozhodli jste se renovovat starší nábytek, natřít okenní rámy na chalupě, futra či starší dveře? Pak se připravte na to, že je nejdřív potřeba zbavit dřevo starého nátěru. Obzvlášť, pokud se již barva sama olupuje nebo má nábytek již více vrstev barev. Pokud se daný nábytek již loupe nebo má popraskaný lak, novou barvou rozhodně nenatírejte.
V podstatě se nabízí několik řešení, jak starý nátěr odstranit. Zkusit to můžete mechanickou cestou nebo odstranění barvy či laku chemicky. Společně si všechny čtyři varianty projdeme.
První krok
Jako první krok přichází na řadu celková příprava. To znamená odstranit veškeré komponenty. Může se jednat o úchytky, zásuvky, dvířka, čalounění. Čím více prvků se vám podaří demontovat, tím snadnější práce. Poté se nabízí 3 možnosti mechanického odstranění staré barvy nebo laku.
Mechanické odstranění
-
Broušení – brousit můžete ručně nebo pomocí brusky či vrtačky s brusným kotoučem. Vždy je vhodné zvolit správný smirkový papír, abyste nenaděli víc škody, než užitku. Stačí pár minut a po staré barvě/laku nebude ani památky. Ruční broušení vyžaduje delší čas i námahu, ale také je to šetrnější způsob.
-
Opalování dřeva – tento způsob odstraňování starého nátěru se hodí na odstraňování popraskaného laku a velmi zvrásněného povrchu. Opalovací lampy disponují velmi vysokou teplotou, tudíž se nehodí například na odstranění laku z překližky či jiných tepelně méně odolných materiálů.
-
Horkovzdušná pistole – funguje obdobně jako fén na vlasy. Jakmile lak či barva změkne, odstraníte ji snadno pomocí špachtle či škrabky.
Chemické odstranění
Poslední možností jak snadno odstranit starý nátěr je použití chemického přípravku na bázi louhu či organických rozpouštědel. Při tomto odstraňování je nutné použití ochranných prostředků (rukavice, brýle, respirátor) a pracovat ve větraných prostorách.
Přípravek jednoduše nanesete na povrch, necháte cca 20 minut působit a stěrkou seškrábnete. U silnějších vrstev je potřeba postup i několikrát zopakovat.