Invaze hlodavců není nic příjemného pro nikoho, kdo vlastní rekreační chatu nebo podobnou nemovitost, na kterou se jezdí rekreovat a odpočinout si. Hlodavci ale příjemný víkend mohou pokazit. Okupují nejen sklepy, ale také garáže a hospodářské budovy, kde hledají jídlo. Můžete si proti nim pomoci chemikáliemi a mechanickými pastmi. S hlodavci si ale poradíte také humánnějšími metodami.
Jaké jsou výhody tradičních metod vyhánění hlodavců
Metody, o kterých se dočtete níže, fungují spíše jako preventivní opatření pro výskyt hlodavců. Budou účinné, ale jen pokud zjistíte menší počet hlodavců. Jinak tyto prostředky pouze vylepší situaci, ale nebude možné zvířata vyhnat úplně. Mezi výhody těchto metod patří:
- Šetrnost k životnímu prostředí
- Nevedou ke smrti zvířete, ale jen ho odradí
- Jsou přírodní příchutě
- Lze je použít na delší dobu
Hlodavci například nemají rádi popel, zejména kvůli zásaditým látkám. Popel je schopný sežrat nohy zvířete. Myš je nucena si nohu olízat a tím se látky dostanou do zažívacího traktu, kde je nadále dráždí. Jestli se chcete hlodavců zbavit na delší dobu, posypte popelem všechny plochy pod domem. Na 5-7 metrů čtverečních budete potřebovat jeden kbelík prášku.
Myši také nemají rády nepříjemný zápach různých mastí. Můžete je namazat na kusy látky nebo vaty a rozložit je na různá místa jako je kůlna, auto, sklep, garáž. Nepoužívejte ale tuto mast v místnostech, kde se často vyskytujete.
Použít proti škůdcům můžete také esenciální oleje
Esenciální oleje by podle některých měly být dobrým nástrojem v boji proti hlodavcům. Stačí jen několik ubrousků navlhčit oleje, dát do sklenic a umístit do místností, kam myši chodí. Můžete pár kapek přidat také do vody na čištění podlah.
Dalším způsobem je ošetření podlah, trhlin a dalších těžko přístupných míst stříkací pistolí. Směs by měla být složená 10 ml alkoholu, 250-300 ml vody a 10-15 kapek éterického oleje.
Lidé také rozkládají různé byliny v rozích budov a domů – sušené nebo i čerstvé (ty by se měli častěji měnit). Mezi takové byliny patří například levandule, divoký heřmánek, chryzantémy a další.
V boji proti škůdcům musíte zvolit tu správnou taktiku, a hlavně být trpěliví, protože se jich nezbavíte hned. Hlodavci jsou vynalézaví a nemusí hned skočit na vaše triky. Mohou se přesouvat z jednoho místa do druhého, aniž by si nějak ublížili. Proto je dobré všechny akce provádět komplexně.
V dnešní době jsou velmi úspěšné ultrazvukové plašiče hlodavců, které získávají na popularitě právě tím, že opravdu fungují. Jsou bezpečné pro člověka a zvířata jsou vystrašena jen vysokofrekvenčním zvukem, který jim neublíží. Nebudou se pak chtít vrátit zpátky a navíc se zpráva o tomto „nepříteli“ mezi hlodavci rychle rozšíří.