Nejúčinnější způsoby bělení spodního prádla v domácích podmínkách bez drahých čistících prostředků

Fotografie: Freepik

Každá žena si určitě položila otázku, jak vybělit podprsenku. Sněhová bílá bývá většinou prvních pár týdnů, potom už má tendence šednout. Podprsenku můžete mít z bavlny, s krajskou nebo ze syntetiky. Spodní prádlo velmi trpí tím, že se nosí často. Takové oblečení zešedne z pravidelného praní nebo mohou žloutnout z používání deodorantu.

Co tedy dělat, abyste spodní prádlo udrželi krásně bílé a nepůsobilo nevzhledným dojmem? Bílé oblečení si můžete vybělit doma a vrátit mu původní vzhled.

Jemné oblečení perte nejlépe v ruce

V dnešní moderní době už každá žena pere v automatické pračce. Ušetří si tím čas, který by jinak strávila u prádla. Podprsenku by se měla prát nejlépe v ruce. Umístěte ji do mýdlového roztoku asi na 15 minut a potom dobře propláchněte pod tekoucí teplou vodou. Spodní prádlo by se nemělo moc mačkat ani drhnout, jinak ztratí svůj tvar.

Při praní v pračce se musí dbát následujících doporučení:

  • Připevnit háčky na podprsence
  • Umístit ji do speciálního sáčku na jemné prádlo
  • Prát na 30-40 stupňů

Při praní používejte tekuté prostředky. Ty sypké mohou zanechat šmouhy nebo alergickou reakci. Před samotným praním si přečtěte, jak o podprsenku pečovat. Před bělením se rozhodněte, jak typ použijete. Syntetika se bělí pomocí peroxidu, soli nebo sody. Bavlněné prádlo je odolnější a můžete na něj použít i agresivnější látky.

Bělení pomocí mýdla na praní nebo peroxidu

Mýdlo na praní je součásti nejjednoduššího způsobu bělení prádla. Je populární i dnes. Stačí si koupit obyčejné mýdlo. Budete ho potřebovat tři lžíce, nastrouhaného. Hmotu zalijte třemi litry teplé vody a počkejte, až se mýdlo rozpustí. Jemně odstraňte skvrny z podprsenky a poté ji vložte do mýdlové vody asi na hodinu. Poté důkladně opláchněte.

Peroxid vodíku je velkým pomocníkem a funguje hlavně na jemné tkaniny. Pomocí peroxidu odstraníte skvrny, jestli máte prádlo zašedlé, můžete ho do peroxidu namočit. Použít ho můžete také do pračky. Amoniak je také osvědčený – namočte ho několik hodin před praním, do litru vody dejte jednu lžíci amoniaku. Poté opláchněte a dejte do pračky.

Sůl i soda jsou produkty, které máte doma v kuchyni běžně. Jsou to pomocníci v boji proti žlutým skvrnám. Do litru vody dejte dvě lžíce sody a spodní prádlo nechte v roztoku několik hodina. Soda vám prádlo také dezinfikuje.

Aspirin vám pomůže nejen od nachlazení

Aspirin má bělicí vlastnosti a nezpůsobuje poškození tkanin. Používá se jak pro ruční praní, tak i do pračky. Chlorová bělidla obsahují chlor. Mezi oblíbené prostředky patří optické rozjasňovače. Všechna bělidla pracují na stejném principu. Kontaminovaná věc se umístí vody s látkou na dobu 30 minut. Poté se oblečení musí důkladně opláchnout. Nikdy nenechávejte oblečení v roztoku déle než dvě hodiny, protože jinak ho zničíte.

Fotografie: Freepik

Jemné materiály se bělí při teplotě maximálně 40 stupňů. Proto bělení dělejte v plastové nebo smaltované nádobě. Bavlna je navíc považována ze nejodolnější materiál, co se bělení týče. Nemělo by se ale používat chlorové bělidlo. Syntetika už je citlivější materiál, nedoporučuje se vařit. Syntetické materiály se bělí octem, solí nebo sodou.

Se skvrnami od potu si hravě poradí citronová šťáva nebo kyselina acetylsalicylová. Použít můžete také jedlou sodu, která je účinným prostředkem nejen na bělení.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]