Přestaňte zbytečně vyhazovat peníze za nešetrné mytí nádobí ve dřezu díky těmto tipům

Řada domácností z mnoha důvodů nemá myčku nádobí a podle starého zvyku se umývá vše ručně. Na tom není pochopitelně nic špatného. Ovšem pravdou zůstává, že pokud umýváte kuchyňské náčiní pod tekoucí vodou, spotřebujete hodně vody i mycího přípravku, který si pravidelně musíte dávkovat na houbičku.

Mytí nádobí je každodenní rutina, které se nevyhneme. Přesto co rodina, to jiný postup umývání. Zatímco někde se umývá každý jednotlivý kousek, aby bylo vždy čisto, uklízeno. Jinde se kuchyňské náčiní skladuje. Teprve, až je ho plný dřez, chopí se někdo mytí. První případ je lepší v tom, že máte v kuchyni pořádek, ale plýtváte vodou. V druhém případě plýtváte vodou méně, když myjete veškeré náčiní naráz, ale tvoří se vám v kuchyni nevzhledná hromada s nádobím, která může i zapáchat. Poradíme, jak umývat nádobí ručně, mít stále pořádek a ještě ušetřit za vodu.

Zbytky jídel do koše

Je úplně jedno, jakým způsobem nádobí myjete. Zbytky jídel, omáčky a jiné nánosy patří do koše. Veškerá špína z nádobí pak zahnívá, kvasí a zapáchá. V případě mytí náčiní v napuštěném dřezu by bylo nutné každou chvíli měnit vodu za čistou. Tento drobný krok je tedy naprostým základem, i když odkládáte nádobí do myčky.

Skladování kuchyňského náčiní

Jakmile talíře či hrnce zbavíte zbytku jídel, odložíte vše patrně do dřezu. Jestliže čekáte, až bude náčiní větší množství, než jeden talířek a dva hrníčky, pak se naučte skladovat ho v nějakém kontejneru a ukládat můžete do spodní skřínky, pod dřezem. Nikdo tak kupy špinavého náčiní nevidí. Před uložením ho však  opláchněte od hrubé špíny. Ušetříte si tím čas, práci i vodu při hlavním mytí, navíc se nestane, že bude náčiní zapáchat. Do kontejneru s nádobím lze pro osvěžení přidat plátek citronu.

Mytí nádobí ve dřezu

Napusťte si do dřezu horkou vodu, jedině tak zbavíte náčiní mastnoty. Nasaďte si rukavice, voda vás nebude tolik pálit. Do vody zamíchejte mycí prostředek. Začínejte od skla, drobností a málo znečištěného nádobí. To, které je silně znečištěné nechte chvíli odmočit. Jakmile z vody zmizne pěna ze saponátu a bude se vám zdát, že je špinavá, vyměňte ji.

Oplachování

Důležitým krokem je i oplachování. Nemáte-li dva dřezy, oplachujte náčiní v lavoru. Umyté a opláchnuté nádobí odkládejte na odkapávač, ale nevrstvěte horu nádobí. Pokud se tam veškeré náčiní nevejde, utřete ho a schovejte. Když budete náčiní vrstvit jedno na druhé bez rozmyslu, budou na něm po uschnutí vidět zaschlé kapky, což není moc hezké zvlášť u skleniček. Lépe je vše utřít a schovat, co nejdřív. Zajistíte si tím uklízenou a organizovanou kuchyni. Pokud se vám nechce náčiní utírat, můžete ho vysušit fénem. 

Obrázky: pixabay