Síť určená původně na výrobu klecí se rozhodně uplatní i v dalších kutilských aktivitách. Odolná síťovina totiž drží tvar a může být zajímavá i svým vzorem.
Už když se řekne králičí pletivo, vybaví se každému nejspíš poměrně jemná drátěná síť. Těm, co vyrůstali na vesnici, pak nepochybně králíkárna, od které má svoje přízvisko. Tenhle tvárný materiál se však uplatní i doma v mnoha dekorativních ohledech. Už ve starých knihách si můžete přečíst o drátenících, kteří takto opravovali nádobí. To totiž lidé rozhodně nevyhazovali a spravit ho bylo docela umění. Dráteník tak byl žádán od vesnice k vesnici a vždy měl práci.
Řemeslo zmizelo, drát zůstal
Řemeslo už se objevuje možná tak ve skanzenech nebo historických dílnách, dráty mají však svou nezastupitelnou funkci. Jak ale správně uvádí web ProŽeny, nemusíte se vůbec trápit s kleštěmi nebo dalším nářadím. Jemnému pozinkovanému pletivu se říká opravdu králičí. Tyto drátky ohnete bez problémů v ruce, další výhodou je dostupnost prakticky v každém hobby obchodě. Role o délce deset metrů vás vyjde na několik stovek, lze uříznout podle potřeby.
Kuchyně na chalupách většinou nebývají největší. Když tam v pátek přivezete hromadu jídla, dost možná vám rychle dojdou úložné prostory. Z tohoto pletiva se ale rychle dají vyrobit závěsné košíky na zeď, třeba na ovoce nebo zeleninu. V několika vrstvách si pletivo udrží tvar i při zátěži. S trochou experimentování najdete ideální verzi právě pro vaše podmínky. Pletivo se perfektně hodí také na aranžování květin nebo čehokoli dalšího jako flexibilní podpěra.
Dekorace s ubrousky
Pomocí dřevěného rámu, pletiva a ubrousku se dají tvořit „obrázky“ s krásným vzorem. Dle webu PrimaNápady je třeba jen pletivo, rámeček, ketlovací kleště, vázací drát, papírové ubrousky a provázek. Dekorace nejsou na Bydlíme Útulně ničím novým. Na rám napněte pletivo, což je nejtěžší krok. Konce zahněte kleštěmi, přišijte vázacím drátem. Kousky ubrousku pak zapichujte do oček pletiva, až vám vznikne potřebný vzor. Můžete použít i více barev.