Díky wifi sítím doma i na veřejnosti můžeme prakticky neustále počítat s internetovým připojením. Pro někoho je to jen vrtoch, pro dalšího zase třeba pracovní nutnost.
Problém nastane, když je tento signál slabý nebo kolísavý a nespolehlivý. Současně to ukazuje na naši závislost na online dostupnosti. Možná vás ovšem překvapí, kolik najdete v každé domácnosti věcí, které šíření signálu brání. Je to něco jako teplo vycházející z radiátorů. Jakmile mu postavíte něco do cesty, můžete topit, jak chcete. V místnosti bude pak stejně zima. Nebo budete naopak v celém prostoru offline, a to bez ohledu na drahé vybavení. Co tedy s tím?
Otázka rozložení prostoru
Bezdrátová technologie přenáší internetový signál pomocí rádiových vln. Díky optickým připojením a moderním routerům to znamená také vysokou přenosovou rychlost. Mohou však nastat chvíle, kdy je internet výrazně pomalejší než jakékoli údaje od poskytovatele. Případně vaše zařízení kompletně ztratí signál. Někdy jde o dočasný výpadek nebo vliv počasí. Pokud ale není avizován výpadek, pak se může jednat také o vaši chybu. Něco doma vám signál zkrátka blokuje.
Velmi častým případem je dle InterieKobieta konstrukce domu či přímo místa, kde máte router umístěný. Základní chybou je totiž dávat ho někam do kouta nebo rovnou do skříně. Zkrátka aby nebyl vidět. Toto zařízení ale potřebuje být ve volném prostoru asi jako žárovka, která má osvítit celou místnost. Jakmile takovou zakryjete, budete potmě. V mnoha rodinách je někde v obývacím pokoji, což je, zdá se, ideální místo. Mohou ho však rušit telefony, televize nebo herní konzole.
Energetický štítek spotřebiče odhalí i jeho stinné stránky. Úspornost je možné poznat okamžitě
Chyby v obýváku
Mnohdy dochází i k položení routeru za velkou televizi. Bohužel právě obrazovka funguje jako zeď, takže signál pak jde jen po stranách. Vlnění mohou překvapivě blokovat i velká tělesa s vodou, jako jsou akvária. Při častějších výpadcích je tak na místě otestovat různé lokality. O tricích na zlepšení signálu už jsme na Bydlíme Útulně psali. Jak uvádí SpotřebitelskýTest, lze případně opatřit i zesilovač signálu jako samostatné zařízení.