Láska k vodě, změna životních potřeb, snaha snížit náklady na bydlení i touha po ekologičtějším životě dovedla otce k tomu, aby si postavil hausbót.
Jay měl pro vodu vždy slabost a snažil se jí být všemožně nablízku. Není proto překvapením, že aktivně plachtí a v doku má své pevné místo. Nicméně představa plovoucího domu ho nadchla až mnohem později, ale poté už to šlo ráz na ráz.
Životní situace se mění
Jay je otec-samoživitel, který má se svými dětmi postavený dům přibližně 20 minut od města. Původní životní styl v obklopení přírody však přestal postupem let vyhovovat. Děti odrůstaly a jejich zájmy se přesouvaly stále více do města. Jay kromě toho začal pociťovat i zvyšující se životní náklady. A právě možná kombinace těchto změn ho dovedla do přístavu ve Vancouveru, kde ho zaujaly plovoucí domy, jak řekl pro NaturalBuildingBlog.
Jay chtěl stavební rozpočet udržet na uzdě, proto se rozhodl do hausbótu pustit svépomocí. Nejdříve však přes rok do detailů plánoval a kreslil rozložení celého „domu“. Až poté se pustil do díla. Začal vskutku od píky, tedy od samotné paluby. Ta má na šířku necelých 5 metrů a na délku lehce přes 12 metrů. Na tomto stabilním základu Jay postavil patrový hausbót, který má celkovou obytnou plochu 65 m2.
Absolutně nezávislý domek
Jay svůj hausbót stavěl více než tři roky, především během svého volného času. I díky tomu si ale mohl každý svůj krok promyslet hned dvakrát. Povedlo se mu tak vytvořit dům, který je plně nezávislý. Elektřinu Jay získává formou solárních panelů, plyn si přináší v lahvích, využívá kompostovatelný záchod a na využití šedé vody má rovněž svůj systém. Za zmínku také stojí peletová kamna, která jsou podle HaasSohn-Rukov mnohem ekologičtější než klasická krbová.
Prosluněný hausbót představuje pro ženu vysněné bydlení. U stolu se pohodlně nají i 10 lidí
Hausbóty, co se týče užitného prostoru, dokážou překvapit. A stejně jako se u jisté ženy, o jejímž hausbótu jsme psali na Bydlíme Útulně, nají pohodlně i deset lidí, u Jaye najdeme hned dvě samostatné ložnice. Ty jsou v prvním patře a přístupné po žebříku. Přízemí hausbótu tvoří otevřená, vzdušná místnost, ve které se snoubí obývací pokoj s jídelnou a kuchyní. Oddělená je jen koupelna.