Prosluněný hausbót představuje pro ženu vysněné bydlení. U stolu se pohodlně nají i 10 lidí

Fotografie: Waqcku / Public domain

Když se Kate přestěhovala do hausbótu, život se jí obrátil naruby. Kromě výzev, které s sebou takové bydlení přináší, ale získala i nezávislost.

Život na hausbótu, tedy v podstatě v domě na vodě, má svá specifika. I když se takové bydlení dá sehnat levněji než běžný dům, jak uvádí web BydleniDoMilionu, následná péče a poplatky se mohou nepříjemně vyšplhat. I přes nevýhody si ale Kate takové bydlení chválí.

Životní změny během pandemie

Z bytu se spolubydlícími v centrálním Torontu do malého hausbótu do společenské komunity, kde každý zná každého. Takovou životní změnu Kate podstoupila v podstatě v nejvrcholnějším období covidové pandemie, na podzim roku 2020. V netradičním bydlení se nicméně zhlédla, a i dnes si je jistá, že udělala dobře. Jak sama uvádí, bydlení na vodě přesně odpovídá jejímu životnímu stylu.

Malý plovoucí domek na pontonech byl postaven v 90. letech. Předchozí majitelé ho využívali až do vysokého věku, proto ho po koupi Kate musela zrenovovat. Především se musela postarat o technické náležitosti, neboť během zimy jí hned dvakrát zamrzly trubky. Kate má do hausbótu přivedenou jak vodu, tak elektřinu a jednou za dva měsíce odsává septik. Topení jí pak zajišťují z větší části krbová kamna.

Interiér plný světla

Interiér hausbótu má přibližně 55 m2 plochy rozložené mezi kuchyň, koupelnu, velký obývací pokoj, ložnici v patře a také dvě terasy. Podobně rozvržený prostor mají i mladí partneři, o kterých jsme psali na BydlímeÚtulně, pro hausbóty jde tedy v podstatě o jakýsi standard. Bonus však představují zmíněné dvě terasy, z nichž jedna vede z hlavního prostoru přímo k vodě, kde má Kate kajak. Druhá je přístupná z ložnice a Kate zde má posezení se záplavou květin.

Netradiční bydlení na kolech: Starý autobus splnil manželům sen o finanční a časové svobodě

Jak Kate ukazuje pro web SiaMagazin, vybavení domácnosti má v podstatě standardní. Výjimku představuje kuchyně, do které by se běžné spotřebiče nevešly. Kate tak má vařič jen se dvěma plotýnkami a místo trouby má zařízení s podobnou funkcí. „To vybavení je naprosto geniálně řešené, to bych nevěřila, že se tam vejde tolik lidí,“ užasla pak nad informací o tom, že na hausbótu se pohodlně nají i 10 lidí u jednoho stolu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]