Menší loď přestavěli manželé k obrazu svému. Jejich unikátní domov nabízí i jídelní kout a křesla

Fotografie: Depositphotos

Houseboat nemusí sloužit jen k rekreaci. Pokud byste si přáli žít na vodě, můžete ho přeměnit na lodní domek k trvalému bydlení.

Na procesu renovace a restaurování je něco magického. Chopit se něčeho starého, opotřebeného či dávno zapomenutého a proměnit to vlastním přičiněním na krásné a funkční je důkazem silného ducha a řemeslné zručnosti. Dobře odvedené dílo pak přináší zpracovateli radost a uspokojení, neboť spojil vlastní úsilí s trpělivostí a přivedl svůj projekt až do konce. A tyto vlastnosti měl v plné míře mladý kanadský pár z Victorie Jason a Cayley. Zde je jejich příběh a možná vaše inspirace.

Hledání staré lodi k restaurování

Jedním z Jasonových životních cílů byl záměr naučit se stavět dřevěné lodě, uvádí web PositiveOutlooks. Když se potkali s Cayley, pochopili, že mají společný zájem o alternativní bydlení v menším prostoru. A tak slovo dalo slovo a oni se rozhodli k přestavbě menší lodi k trvalému pobytu. Zkrátka záměrem bylo vytvořit dům na vodě. Když hledali vhodnou loď za rozumnou cenu, našli ji v hodně zanedbaném stavu. Původně byla vystavená na Expo 86 právě v kanadské Victorii, a přestože teď už byla zchátralá, pár si uvědomoval její skrytý potenciál.

Jason a Cayley ji koupili za necelých šest tisíc dolarů. I přesto, že byli oba dva velmi zruční, trvalo 18 měsíců, než dali loď do takového stavu, s nímž byli spokojeni. Dnes už jim lodní domov, který je zároveň interesantním uměleckým dílem, slouží víc než šest let. Jasonovy odborné znalosti, neboť je dělníkem na stavbě lodí, tesařské zkušenosti Cayley a zručnost a pracovitost obou dokázaly vdechnout nový život něčemu, co se zpočátku mohlo zdát jako ztracený případ.

Houseboat a jeho renovace

Jejich nový domov měl rozměry 9 metrů na délku a 3,80 metru na šířku. A práce na něm bylo nadmíru. Bylo zapotřebí zrestaurovat celý trup lodi a provést rozsáhlé opravy jak na exteriéru, tak uvnitř lodi. Velká nová okna přinesla do interiéru dostatek přírodního světla. Maximalizovali úložná místa, vytvořili funkční a estetické obytné prostory a začlenili unikátní prvky. Svou loď nazvali „PAX“ – mír, klid, pokoj. Na BydlímeÚtulně jsme psali i o jiném páru, který vybudoval plovoucí dům na hladině jezera.

Manželé se 3 dětmi už 12 let bydlí v obřím vinném barelu. Útulný patrový domov nabízí vše potřebné

V plnohodnotné kuchyni Jason instaloval dostatek skříněk, plynový vařič a lednici s mrazákem. Jídelní kout s lavicí a stolem z vysoce kvalitního dřeva je řešen do oblouku. Úložné zásuvky jsou pod schody, čímž majitelé šikovně využili každý centimetr prostoru. Vystoupá-li se po schodech, je tu dostatečně široké lůžko s vysokými komodami po stranách; ty skýtají další úložné prostory. Ve druhé části ložnice se nacházejí pohodlná křesla. Pro vytápění ložnice a sušení prádla instalovali manželé sálavé olejové ohřívače, píše web TheSimplifyDaily.

A koupelna? Je tu umývadlo a skříňky se šuplíky. Ve sprchovém koutě se mohou majitelé posadit na dlážděný schůdek, anebo rovnou do vyšší vaničky. A co se týká toalety, pár se rozhodl pro kompostovací WC místo tradiční záchytné nádrže. Z ložnice vede po žebříku výstup na horní palubu, kde jsou letní sedačky a malá zahrádka. Prostě Jason s Cayley promysleli vše až do těch nejmenších detailů. Houseboat, který se stal jejich domovem na vodě, je funkční, praktický, stylový.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*