Abyste zvládli vysoké letní teploty, nemusíte nic trénovat, postačí si nastudovat pár dobrých tipů, jak s teplem v domě zatočit.
Slunce, voda, dovolená, zábava, studené pití… Léto evokuje spoustu příjemných představ, mezi kterými se ale ztrácí ty špatné, jako jsou extrémně vysoké teploty, tropické noci, přehřátý byt. Připravte se i na ně a užijte si léto naplno!
Další horké léto
Trend oteplování, mírných zim a vysokých teplot v létě pozorujeme nejen ve světě, ale konkrétně i v ČR už několik let. Jak ostatně ukazují i data na portálu FaktaOKlimatu, v roce 1970 byla v červenci průměrná teplota asi 16,7 °C, v roce 2020 už to bylo o 2,2 °C více. I sami klimatologové k tomu přidávají ne úplně povzbudivé předpovědi, že díky tomu se nám ustavuje nový standard.
Většina domácností ale na něco takového není připravená. Klimatizace nepatří ani zdaleka k běžnému vybavení, a tak není výjimkou, že se byt může v létě vytopit na nepříjemnou teplotu. Kterou navíc nejde jen tak snadno vyvětrat kvůli pokračování tropických teplot i během noci. Než se ale rozhodnete investovat do drahých řešení, zkuste pár triků, které vás nemusí stát ani korunu.
Pohodlně se vyspat můžete i během nelítostných letních dnů. Chytré triky se o vše postarají za vás
Kdo je připravený, není překvapený
Lidé přežívají i v poušti, tak proč se stresovat kvůli vysokým teplotám v létě? Protože neuvyklému člověku může působení vysokých teplot způsobit dokonce i zdravotní obtíže. Nehledě na to, že při vysokých teplotách se opravdu špatně spí. Raději se tedy připravte.
- Větrání – stejně jako v zimě by větrání mělo být správně načasované. Odehrávat by se mělo především během noci a brzy zrána, jak doporučuje portál B&Q. Během dne je lepší udržovat okna zavřená, aby jimi nepronikalo horko do místnosti. S tím souvisí i servis oken a jejich seřízení, jak jsme radili na BydlímeÚtulně.
- Zatemňování – zatímco lidem doplňují sluneční paprsky vitamín D, vašemu obývacímu pokoji jejich působení nijak nepomůže. Naopak, mohou vám pobyt v něm znepříjemnit teplem. Proto okna zatemněte a světlo do bytu pouštějte nanejvýš v podvečer, kdy už není tak silné.
- Ochlazování místnosti – před ventilátor položte misku s ledem, případně přes něj hoďte mokrou látku. Podle portálu RecettesPlat tak snadno vytvoříte chladivý proud vzduchu, který teplotu v místnosti spolehlivě srazí.
Napište komentář