Hraboši v zahradě, to je pěkná pohroma. Žijí v koloniích, a navíc se velmi rychle množí. Než se nadějete, podhrabou celý váš trávník a sežerou kořínky.
Ještě neuplynul ani celý měsíc zimy a na zahradách už je v trávníku i v záhonech plno cestiček, otvorů a malých kopečků vyhryzaných od hrabošů. Kopečky jsou výrazně menší než ty od krtka. Opakuje se to každý rok a vy nestačíte tyhle škody na pozemku napravovat. Nejen, že je to nevzhledné, ale jak hraboši poškodí kořínky trav a trvalých rostlin, vše začne odumírat. A škodu budete mít velkou, neboť hraboši mohou mít až deset vrhů ročně, tzn. klidně sto mladých za jeden rok, uvádí web FamilyHandyMan.
Co jsou hraboši zač
Hraboš polní (Microtus arvalis) je hlodavec trochu podobný myši. Jeho velikost se pohybuje mezi osmi až dvanácti centimetry, srst má hnědošedé odstíny. Od myši se liší hlavně krátkým ocáskem. Hraboši žijí v norách, asi 40 cm hlubokých, k nimž (anebo chcete-li od nich) si tyto potvůrky vytvářejí spletitou síť chodbiček těsně pod povrchem půdy. Zpravidla žijí ve větších koloniích. Hraboši jsou býložraví; živí se zelenými částmi rostlin, kořínky, cibulkami, semeny, ale i kůrou stromů.
Jejich přítomnost v zahradě se pojí se značnými škodami, a to obzvláště v zimách, které jsou mírné. Je-li pořádný mráz, že promrzá i půda, hraboši se drží hluboko v zemi. Ovšem jakmile se teplota vzduchu pohybuje kolem nuly a výše, půda je měkká a hraboši cestují po celém pozemku.
Krtek rychle pochopí, že na zahradě není vítaný. Vyhnat ho pomůže i česnek a ricinové boby
Jak se jich zbavit
Začít můžete tím, že do každého otvoru nasypete lžičku chilli koření nebo skořice, jak radí web Kobieta. Obojí je pro hraboše nepřijatelné a budou se snažit od něčeho tak zapáchajícího co nejrychleji zmizet. Někdo také používá lisovaný česnek. Další možností je vzít hadici a otvory včetně cestiček a tunelů pořádně prolít vodou. Pak se hraboši přestěhují do jiné zahrady či na louku. Cestičky a tunely, které si hlodavci staví, byste měli neúnavně odstraňovat.
Trávník před zimou pečlivě posekejte. Vysoká suchá tráva je pro ně dobrým úkrytem. Pomůže vám také, když nakrájíte feferonky, necháte je vylouhovat ve vodě a přidáte biologicky rozložitelné mýdlo. Pak tímto roztokem postříkejte trávník i cestičky hrabošů.
Hraboši jsou na první pohled roztomilí. Mají bystrá očka a jejich ocásek nepůsobí tak odpudivě jako u myší. Nejsou nijak agresívní, a přece mohou být nebezpeční stejně tak jako myši a potkani. Prostřednictvím výkalů mohou být přenašeči nemocí a také mohou na vaši zahradu zavléct parazity. Na BydlímeÚtulně jsme již dříve napsali o tom, jak se můžete humánní cestou na zahradě zbavit krtka.
Napište komentář