Nebytové prostory často poslouží k výstavbě nového obydlí. Nejinak tomu bylo i v případě mladé britské architektky. Ta se pustila do přestavby veřejných toalet.
Člověk si vždycky říká, že ohledně přeměny nevyužitých nebytových prostor ke zřízení nového domova už slyšel o všem. A vida, stejně vás může něco překvapit. Tentokrát se o takové překvapení postarala mladá architektka Laura Clark, která když dokončila studium umělecké školy, hledala jedinečnou výzvu, uvádí web Telegraph. Chtěla své nabyté znalosti uplatnit a propojit je se zkušeností. A zároveň vybudovat svůj nový domov.
Bláznivý nápad, ale stál za to
Pak Laura Clark objevila v Londýně opuštěné veřejné WC, které bylo velice zanedbané, neboť nebylo snad čtvrt století využíváno. Když se Laura svým přátelům a rodině zmínila o tom, že plánuje žít v bývalých podzemních záchodcích, reakce jejích blízkých byly velmi rozpačité… Rodina byla zděšená, přátelé se poptávali na stav jejího duševního zdraví.
Příběh Laury Clark je inspirativním příkladem kreativity a odvahy v architektuře. S vizí transformovat tohle zapomenuté a zanedbané místo na něco výjimečného se pustila do díla. A svou vytrvalostí a inovativním přístupem dokázala překonat všechny překážky. Laura dlouho jednala s úřady, jež s prodejem místa a zchátralé nemovitosti velice dlouho otálely. Nakonec se jí podařilo prostory získat za zhruba 580 tisíc korun, ovšem trvalo to celých pět let. Mezitím si Laura zavedla architektonickou kancelář Lamp Architects.
Matce 2 dětí vyhořel dům. Rozhodla se splnit si sen unikátním bydlením v přestavěném letadle
Nebytové prostory se změnily na domov
A pak začala Laura s rekonstrukcí. Jako absolvent architektury věděla přesně, co dělá. Vše promyslela a naplánovala. Následně s rozpočtem necelé 2 miliony korun proměnila zchátralé toalety v byt s moderní kuchyní, obývacím prostorem a elegantní koupelnou. Zachovala i původní prvky, jako jsou dlaždice, jimiž obložila kuchyň, a staré zrcadlo umístila v obýváku. Tyto předměty dodávají interiéru osobitý charakter, píše se na webu InHabitat. Při renovaci Laura pracovala po boku dělníků, neboť se chtěla sama na stavbě podílet. Přesvědčila k výpomoci i své přátele.
To, co se vynořilo z podzemního prostoru, který dříve připomínal kobku, je dnes moderním domovem. Tento projekt ukazuje, jak s vizí a odhodláním lze proměnit zdánlivě nepoužitelný prostor na krásné bydlení. Zároveň zdůrazňuje důležitost zachování historie a charakteru místa. Bývalé veřejné WC je toho důkazem. Jiný majitel si svůj luxusní domov a několik hotelových pokojů vystavěl v jeskyni! I o tomto počinu jsme pro vás na webu BydlímeÚtulně v minulosti napsali.
Napište komentář