Přestavět garáž na malý domek pro babičku byl skvělý nápad. Ta nyní může trvale žít v blízkosti svých vnoučat a své nejbližší rodiny.
Žít daleko od rodiny může být velmi těžké. Zejména tehdy, bydlí-li prarodiče daleko od svých vnoučat. Dobře totiž vědí, že okamžiky, které by s nimi mohli strávit, jsou velice vzácné a nebudou trvat donekonečna. Stejné to bylo i s tchyní Martina Browna z Portlandu v Oregonu. Ten – protože byl vstřícný a také šikovný – se rozhodl tuto záležitost vyřešit jednoduše: pro babičku přestaví rodinnou garáž na samostatný plnohodnotný byt.
I v malých prostorách se dá žít
Přestavba garáže na bytový prostor je stále populárnějším trendem, píše web NewsNer. Řeší tak bytovou otázku mnohých rodin, a to ať jako startovací bydlení dětí, anebo „vejminek“ pro stárnoucí prarodiče. Přesto, že se garáž o výměře 40 m2 zdála být k přeměně na bytovou jednotku malá, podařilo se Martinovi uspořádat vše tak, aby babičce v jejím malém domku nic nescházelo a aby to nebyl jen „pokoj pro hosty“.
Musel se však spojit s architektem a společnými silami vymysleli, jak při rekonstrukci postupovat, aby v novém bytě pro babičku bylo vše potřebné. A podařilo se. Do dané výměry dokázali umístit všechno tak, aby babička získala pohodlné bydlení. Vždyť celá rodina si přála, aby v bývalé garáži babička našla svůj nový domov a mohla být nablízku své rodině.
Nešťastnou babičku mrzela vzdálenost domova od rodiny. Nakonec se usídlila na dceřině zahradě
Přestavět garáž na domek se podařilo
V garáži již byla betonová podlaha, která se pouze opravila a posloužila jako dobrý základ pro novou podlahovou krytinu. V čelním vstupu Martin instaloval dvoukřídlé prosklené dveře, jimiž se do domku dostává dostatek denního světla. Za tím účelem zřídil ještě ve střeše a na stěnách několik menších světlíků. Aby byl celý prostor vzdušnější, strop nechal jen částečný a instaloval valbovou střechu. V bytě má babička všechno: pohodlnou sedačku, skvěle vybavenou kuchyň, krbová kamna, vlastní koupelnu a v patře ložnici, sděluje web MadlyOdd.
Přestavba trvala šest měsíců a celkové náklady dosáhly 73 tisíc dolarů (asi 1,75 milionu korun). Výsledkem je malý, ale plně funkční dům, který nabízí soukromí a zároveň umožňuje tchyni být blízko rodiny. A je příkladem toho, že není správné podceňovat potenciál starých objektů, které ještě mohou posloužit k důstojnému bydlení. Pro jinou opuštěnou babičku, jež toužila po bližším kontaktu s rodinou, postavila dcera nový domov na přívěsovém podvozku. O nich jsme na webu BydlímeÚtulně rovněž psali.
Napište komentář