Květiny, které změní každý balkon k nepoznání. Konečně vám budou sousedé závidět

Fotografie: Unsplash

Pokud nevlastníme velkou zahradu, ale jsme milovníci květin, nemusíme zoufat. Existují druhy, které nepotřebují moc místa, a můžeme si je tak v klidu vysadit na našem balkoně.

Ideálním obdobím pro balkonové rostliny je polovina května. Potěší nás svým hojným růstem a hlavně svou barevností. Dodají tak našemu balkonu jedinečný nádech a přinesou trochu přírody až k nám domů. Pokud máme balkon orientovaný na jih, nevyhnou se nám v létě vysoké teploty, a to může být pro mnohé kytky smrtelné. Existují ale i druhy, které naopak sluníčko vyhledávají. Které květiny si pořídit, aby nám na balkoně přežily i velmi slunné počasí?

Klasikou jsou muškáty a petúnie

Muškáty jsou velmi odolné květiny, které přežijí periodické období sucha, pokud jim dopřejete dostatečné množství vody. V obchodech se zahradním sortimentem narazíte na různé odrůdy této květiny, a to ve formě plazivých nebo rostoucích květů. Vaší fantazii se tak meze nekladou, balkon si můžete přizpůsobit obrazu svému. Je potřeba je ale pravidelně hnojit a aby byl jejich růst bohatý, je třeba pravidelně odstraňovat odumřelé části rostlin. Ochrání to Vaše květiny i před plísní.

Fotografie: Unsplash

Další oblíbenou a hojně rozšířenou květinou jsou petúnie. Velkou ozdobu Vašeho balkonu budou, pokud je umístíte do závěsných nádob. U petúnií můžeme vybírat z široké škály barev, vybere si tedy každý. Jejich jedinou nevýhodou je velmi obtížné přezimování. I když jsou přemístěny do teplé místnosti, dojde k jejich úhynu. Při jejich nákupu tedy myslete na to, že se jedná o jednoletou rostlinu, a příští rok se tak budete muset vydat do zahradnictví znovu. Také si dejte pozor na přelití těchto květin, nevyžadují moc vody.

Využijte pro svůj balkon květiny z různých kontinentů

Jako balkonová květina se výborně hodí také měsíček. Měsíček je rostlina původem z Ameriky. Jedná se kontroverzní druh rostliny, protože vyvolává rozporuplné pocity. Na první pohled Vás totiž okouzlí svými barevnými květy, pokud se k němu ale přiblížíte, pohltí Vás jeho nepříjemný zápach. Patří ale mezi ty nejodolnějších rostlin, a to hlavně proto, že jediným jejím požadavkem je dostatek vody. Její intenzivní vůně nám může sloužit také v boji se škůdci, odpuzuje například mšice.

Fotografie: Unsplash

Zavítat můžeme ale také do australských druhů květin a zvolit pro svou výzdobu vějířovku. Této květině rozhodně nebudou dělat problémy vysoké teploty během léta. Roste velmi rychle a je pokryta malými barevnými květy, proto bude na našem balkoně skutečnou ozdobou. Péče o ni není nijak extrémně náročná, vyžaduje pouze pravidelné hnojení a zalévání. Pokud nám její listy dostatečně porostou, vytvoří si sama sobě dokonalou izolaci proti velkému teplu a přežije i extrémní horka.

Zdroj: Redakce