Barva kouře prozradí mnohé o způsobu vytápění. Kouř může mít barvu skoro průhlednou, ale i černošedou. Pak neujdete pozornosti úřadů a všímavých sousedů.
Do září loňského roku byli občané povinni vyměnit staré kotle, které nedosahují emisní třídy III a více, za nové zdroje vytápění. Kdo tak učinil a kdo nikoliv, lze nyní v zimním období rozpoznat poměrně spolehlivě podle kouře. Takže když se kontrola nebo sousedé podívají, jaký druh kouře vychází z vašeho komína, může jim to hodně napovědět. Podle jeho tmavosti je totiž možné poměrně přesně posoudit, jaký spalovací proces ve vašem kotli probíhá a jestli v něm používáte předepsané palivo, uvádí web TZBInfo.
Od upozornění k pokutě
Jestliže totiž konstrukce kotle a vlastnosti spalované hmoty jsou v rozporu, spalování neprobíhá optimálně. A barva kouře tomu odpovídá. Pak může dojít ke kontrole přímo ve vaší domácnosti. Revize vašeho zdroje tepla může být i neohlášená. Úředník (kompetentní je obecní či městský úřad) prohlédne kotel, palivo a je oprávněný i k odebrání vzorku popela k analýze. Pokud budou zjištěny nedostatky, může úřad nařídit instalaci nového zdroje vytápění. A nebudete-li spolupracovat, může vám navíc udělit pokutu až 50 tisíc korun, jak uvádí zákon o ochraně ovzduší.
Ringelmannova metoda
Kouř z nekvalitního paliva nebo v důsledku používání starého kotle může fatálně ohrožovat zdraví, a to jak vaše, tak všech v okolí. Kvalitu kouře lze posoudit i opticky, a to pomocí Ringelmannovy stupnice. Ta je definována ve vyhlášce 415/2012 Sb. a používá se k posouzení míry znečišťování ovzduší. Má šest stupňů a ty se odlišují intenzitou šedého odstínu kouře. Tmavost zbarvení přibližně odpovídá koncentraci popílku, sazí a dalších částic. A jestliže se u vašeho komína zjistí, že kouř je tmavší než 2. stupeň, vypovídá to o skutečnosti, že překračujete povolenou míru znečišťování ovzduší.
Efektivním rozděláváním ohně lze zamezit hromadění kouře a znečištění. Pomůže i zapalování krbu shora
K tomu, aby se o vás úřady začaly zajímat, však také postačí svědectví osob ze sousedství. Jak je v Čechách poměrně obvyklé – na udání. Pokud je u vás zjištěna nadměrná tmavost kouře, budou vás o tom úřady nejprve písemně informovat a žádat nápravu. Pokud k ní nedojde, budete muset doložit revizní zprávy komína i kotle. Je totiž povinností každého provozovatele, aby každé tři roky nechal provést revizi kotle na tuhá paliva k posouzení jeho technického stavu a každoročně revizi komína.
Pokud nejste schopni revizní doklady předložit, může vás to na pokutě stát až 10 tisíc korun, varuje ČEZ. A přitom by někdy stačilo, abyste pozvali technika a ten kotel seřídil nebo kominík důkladně vyčistil spalinové cesty. A mohlo by být všechno v pořádku. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž napsali o tom, jak je důležité, abyste k vytápění používali výhradně dobře vyschlé dřevo. Vlhké dřevo by mohlo způsobit mimo jiné zanesení komína.
Všichni chtějí čisté ovzduší…
… ale málokdo je ochotný pro to něco udělat. A proto přicházejí různá nařízení. Ono se totiž ukázalo, že nejvýznamnějším zdrojem kontaminace ovzduší není jen průmysl a doprava, ale i domácnosti. Hlavně tedy zastaralé kotle na pevná paliva s ručním přikládáním. V případě, že obtěžujete okolí temným, hustým a zapáchajícím kouřem, může příslušný orgán provést kontrolu přímo ve vaší domácnosti. Pro tento případ si tedy uschovejte doklady, které prokáží původ paliva, pořízení zdroje vytápění a již zmíněné revizní zprávy.
Zdroje: TZBInfo, ZákonyProLidi – Zákon o ochraně ovzduší, ZákonyProLidi – Vyhláška 415/2012 Sb., ČEZ
Napište komentář