V poslední době získává na popularitě zelenina, které si říká sladký brambor, nebo batát. Tato kořenová zelenina však nemá nic společného s bramborami, na které jsme zvyklí. Jedná se o hlízy pokryté tenkou slupkou se šťavnatou, aromatickou a jemně nasládlou dužinou. Původem pochází z Ameriky, ale dnes se přizpůsobila klimatickým podmínkám po celém světě a pěstovat je můžete i na vaší zahrádce.
Rozdíl mezi sladkými bramborami a bramborami
- Sladké brambory obsahují mnohem více vitamínů a živin, díky čemuž je tato plodina mnohem zdravější a nutričně bohatší.
- Sladké brambory se lépe skladují ne v chladné, ale v teplé místnosti (nad +16 stupňů).
- Sladké brambory lze konzumovat syrové třeba v salátech.
- Konzumovat je možné nejen hlízy, ale také listy, které chutnají jako špenátové listy.
Jak pěstovat?
S pěstováním sladkých brambor nejsou žádné potíže – pěstují se obvyklým způsobem – z hlíz. Používá se také metoda semenáčků, ale mnohem méně často, jelikož je složitá a méně úspěšná. Pro získání řízků se hlíza ponoří do vody a z jednoho kusu lze získat až 10 plnohodnotných sazenic.
Zahradníci doporučují výsadbu sladkých brambor v období, kdy je půda dostatečně prohřátá – tedy alespoň na 15 stupňů. Volte spíše záhon s dostatečným přísunem slunce a světla, kde budou nové rostlinky chráněny také před silným větrem.
Sladkým bramborám svědčí nejlépe písčitá nebo jílovitá půda, která obsahuje dusík a má nízkou kyselost. Naklíčené hlízy dejte do otvorů hlubokých asi 13-15 cm. Dál už je třeba sladké brambory jen pravidelně zalévat, hnojit a hlídat, zda nejsou napadeny nějakými škůdci. Jako hnojivo pro sladké brambory zahradníci doporučují používat dřevěný popel.
Sklizeň se provádí poté, co vrcholy zeleniny zežloutly a zvadly. Hlízy by měly být z půdy vyjímány velmi opatrně, aby nedošlo k poškození slupky, protože to prodlouží jejich trvanlivost a zachová jejich čerstvost.
Proč sladké brambory konzumovat?
Hlízy obsahují hlavně škrob, ale také cukr, který jim dává onu jemně nasládlou chuť. Některým lidem mohou chuťově připomínat třeba dýni. V kuchyni se dají využít na mnoho způsobů podobně jako obyčejné brambory. Dají se vařit i péct, lze z nich připravit i kaši.
Sladké brambory jsou energeticky vydatné, mají vysoký obsah železa, vitamínů B6, C, E, betakarotenu, draslíku a vlákniny.